Automatyzacja produkcji kawy: trendy i oczekiwania w szybko rozwijającej się branży

Od początku pandemii COVID-19 sektor produkcji kawy zmienił się znacząco, a jego rozwój nabrał tempa – przede wszystkim dzięki zmieniającym się upodobaniom klientów i rosnącemu popytowi na kawę w kapsułkach. Zmiany zachodzące na rynku rodzą zapotrzebowanie na nowe rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej, a rosnący popyt na kawę w kapsułkach i jej nowe smaki stanowi dla branży nie lada wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest zwiększenie wydajności i elastyczności produkcji.

Rynek kawy i wpływ COVID-19

Jeden kilogram kawy rocznie – tyle wynosi światowe spożycie tego napoju na jednego mieszkańca. Wskaźnik ten jest znacznie wyższy na kluczowych rynkach, np. w USA, gdzie roczna konsumpcja kawy wynosi 3,7 kg, największa zaś jest w Finlandii, gdzie wynosi aż 12 kg na osobę (źródło: Statista). Według raportu przedstawionego przez Reportlinker w styczniu 2021 roku, wartość globalnego rynku kawy ma wzrosnąć z 140,2 mld $ w 2020 roku do 143,08 mld $ w 2021 roku, przy złożonej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 2,1%. Wynika to głównie z reorganizacji działalności w palarniach kawy i wychodzeniem z kryzysu po COVID-19. Zmiana na rynku kawy nie jest zaskoczeniem.

Przed wybuchem pandemii głównymi odbiorcami kawy były kawiarnie i restauracje, jednak po przymusowym zamknięciu lokali sprzedaż w branży gastronomicznej znacząco spadła. Jednocześnie zmienił się model konsumpcji i nastąpił zauważalny wzrost rynku kawy w kapsułkach używanej w domach. Szacuje się, że jego wartość osiągnie 193,78 mld $ w 2025 roku przy CAGR wynoszącej 8%. Dystrybucja na dużą skalę dała oczekiwane wyniki, tylko na rynku amerykańskim powodując wzrost przychodów o 38% w porównaniu z 2019 rokiem. Wzrosła zwłaszcza sprzedaż kapsułek i saszetek, odnotowując globalny roczny wzrost o 7,72% w prognozowanym okresie 2016-2026 (źródło: Tea and Coffee i Mordor Intelligence).

Zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć więcej treści

Treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Załóż darmowe konto i korzystaj w wszystkim treści i możliwości na portalu!