Chmura dla biznesu

Coraz więcej producentów żywności decyduje się na migrację oprogramowania ERP lub innych aplikacji biznesowych do chmury. Zainteresowanie chmurą obliczeniową rośnie, podobnie jak otwartość na takie rozwiązanie. Oto 4 powody, dla których warto rozważyć tę opcję.

1. System ERP w chmurze to szansa na niższe koszty

Zakłady produkcji żywności, których ERP jest w chmurze, nie muszą inwestować w sprzęt, serwery, technologie sieciowe i systemy przechowywania danych czy wykwalifikowany personel. Wszelkie zadania techniczne, takie jak zabezpieczenie danych czy serwis oprogramowania wykonuje dostawca rozwiązania chmurowego. W porównaniu do tradycyjnego podejścia, koszty inwestycyjne w rozwiązania chmurowe pozostają na relatywnie niskim poziomie. Dużym plusem jest też szybka implementacja tych rozwiązań.

2. Bez długoterminowego związania kapitału

Z uwagi na to, że zasoby są wynajmowane elastycznie w zależności od aktualnych potrzeb, IT można optymalnie dopasować do tempa rozwoju przedsiębiorstwa. Rozwiązania chmurowe oferują też szereg funkcjonalności i innowacji, które klientom trudno byłoby odwzorować w ramach ich własnej infrastruktury IT. Ponadto chmura obliczeniowa udostępnia szyte na miarę i skalowalne rozwiązania ERP oraz oznacza przejrzyste i przewidywalne koszty.

3. Rozwój firmy i systemu ERP w chmurze idą w parze

System ERP w chmurze jest elastycznie dopasowywany do bieżących wymagań i nie wiąże się z koniecznością dużego zaangażowania w kwestie IT ze strony klienta. Dzięki temu zakłady produkcyjne mogą skoncentrować się na swojej podstawowej działalności operacyjnej. W razie potrzeby można szybko dokupić dodatkową usługę lub funkcjonalność bez inwestowania w drogi sprzęt. Tym bardziej że w wyniku szybkiego postępu technologicznego nawet drogie serwery zaczynają wyglądać na stare w relatywnie krótkim czasie.

4. Rozwiązania chmurowe jako kluczowy element i bazowa technologia w Przemyśle 4.0

ERP w chmurze ułatwia usieciowienie maszyn oraz cyfryzację procesów i całych modeli biznesowych w kontekście Przemysłu 4.0. Także rosnące ilości danych są argumentem przemawiającym za użyciem chmury obliczeniowej. Im większa liczba cyfryzowanych procesów, tym więcej danych dotyczących przetwórstwa żywności. Rozwiązania chmurowe są przydatne w szybkiej analizie tych danych. To z kolei pozwala na przykład odpowiednio zautomatyzować i zoptymalizować procesy produkcyjne.

Większe bezpieczeństwo IT

Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej zakładów produkcyjnych rozważa migrację oprogramowania ERP do chmury. Zawsze warto przeanalizować tę decyzję pod kątem strategicznym. Rozwiązania chmurowe to nie tylko potencjalnie niższe koszty, ale też większe bezpieczeństwo IT. A także otwarta droga do cyfrowej transformacji.

Profil CSB-System Polska na portalu LinkedIn.

Autor: Redakcja CSB-System Polska Sp. z.o.o.