e-handel jednym z kluczowych elementów konkurencyjności

Pandemia COVID-19 zauważalnie przyspieszyła rozwój e-zakupów spożywczych. Aktualne preferencje zakupowe kształtują przyszłość całego sektora handlu detalicznego żywnością. A co to oznacza dla producentów i sprzedawców detalicznych?

Koronawirus oznacza dla producentów i firm handlowych olbrzymią szansę – pod warunkiem, że będą oni w stanie sprzedawać swoje wyroby za pośrednictwem własnych sklepów internetowych lub platform takich jak Amazon. Operator płatności Tpay podaje, że w 2020 roku wartość e-zakupów spożywczych w Polsce wzrosła o 276 procent w stosunku do poprzedzającego roku. Inne kraje mogły odnotować nawet większy wzrost zamówień online. 

Kryzys wywołany koronawirusem wzmocnił trend, który eksperci przewidywali już od dawna. Firma konsultingowa Oliver Wyman prognozuje, że sprzedaż online artykułów żywnościowych wzrośnie co najmniej pięciokrotnie do 2030 roku. Ale już w 2019 roku w ankiecie Kearny Consulting pozytywnie oceniono szanse rynkowe  w obszarze e-commerce: nawet jeśli przed pandemią klienci preferowali zakupy w sklepach stacjonarnych, część handlu żywnością przeniosła się do Internetu. Zwłaszcza nisze na rynku mogą okazać się lukratywne, jeżeli wdrożona zostanie właściwa strategia, brzmi konkluzja z 2019 roku.

E-handel żywnością wymaga pełnej integracji sklepu internetowego z systemem ERP

Samo uzmysłowienie sobie tego faktu nie przełoży się od razu na sprzedaż produktów, a już na pewno nie w Internecie. Sklepu internetowego nie buduje się w przeciągu jednego dnia, i też nie trzeba tego robić w tak krótkim czasie. Aktualne trendy kształtują przyszłość a zachowania konsumentów będą zmieniać się w perspektywie długoterminowej. Nawet ci klienci, którzy do tej pory preferowali zakupy w sklepach stacjonarnych, coraz bardziej przekonują się do zakupów online. Poniżej przedstawiamy nasze cztery rekomendacje w tym zakresie:

Zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć więcej treści

Treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Załóż darmowe konto i korzystaj w wszystkim treści i możliwości na portalu!