Idealnie odważona porcja dzięki krótkim czasom cyklu sterowania.

Firma TVI Entwicklung und Produktion GmbH z niemieckiego Irschenbergu specjalizuje się w budowie maszyn i linii produkcyjnych do porcjowania mięsa. Przedsiębiorstwo musi stawić czoła sporym wyzwaniom: od swojego parku maszynowego branża wymaga bowiem zarówno dużej szybkości i precyzji porcjowania, jak i wysokiej elastyczności zastosowań. Od dziesięciu lat firma z sukcesem spełnia te oczekiwania, wykorzystując potencjał napędów i systemów sterowania typu PC-based firmy Beckhoff. I praktykę tę zamierza kontynuować także w przyszłości, umiejętnie wykorzystując innowacyjne rozwiązania producenta w nowatorskich projektach swoich maszyn.

W opinii firmy TVI u źródeł jej sukcesu leży wysoka wydajność układów napędowych bazujących na systemach sterowania typu PC-based i sieci EtherCAT. To właśnie dzięki niej w ciągu zaledwie 10 lat przedsiębiorstwo urosło do rangi wiodącego producenta maszyn i linii do porcjowania czerwonego mięsa. „Nowe wyzwania spowodowały, że stosowana przez nas dotąd technologia przestała się sprawdzać. Cykl sterownika PLC trwał nawet 20 ms, czyli tyle, ile zajmuje osi liniowej serwo przejechanie ok. 10 mm. A to powodowało, że o dokładnym pozycjonowaniu i porcjowaniu według dzisiejszych standardów nie było mowy”, wyjaśnia Thomas Völkl, prezes firmy TVI. „System sterowania typu PC-based firmy Beckhoff okazał się tu jak znalazł: pozwolił na skrócenie czasu cyklu do 1 ms i synchroniczne sterowanie nawet siedmioma osiami”. Dzięki temu możliwe stało się zastąpienie konwencjonalnych napędów energooszczędnymi, precyzyjnie sterowanymi osiami serwo oraz zastosowanie pneumatycznych zaworów regulacyjnych. Zrezygnowano natomiast całkowicie z hydraulicznych i pneumatycznych elementów napędowych.

Decyzja o zastąpieniu konwencjonalnych sterowników PLC systemem PC-based Control zapadła w 2008 r. Na pierwszy ogień poszła maszyna GMS 500, a następnie, jedne po drugim, kolejne urządzenia produkowane przez TVI. Dziś przedsiębiorstwo stosuje wyłącznie systemy sterowania PC Control. „Ufamy firmie Beckhoff, ponieważ to średniej wielkości przedsiębiorstwo przez lata dowiodło ogromnej innowacyjności swojego podejścia. Wysoko cenimy sobie także możliwość bezpośredniego kontaktu i szybki czas reakcji, np. w przypadku akcji serwisowej”, podkreśla Thomas Völkl.

Zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć więcej treści

Treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Załóż darmowe konto i korzystaj w wszystkim treści i możliwości na portalu!