Identyfikacja zanieczyszczeń w produkcji żywności wspierana przez algorytmy sztucznej inteligencji

Maciej Ratajczak – Coraz częściej i szerzej słyszymy o zastosowaniu sztucznej inteligencji w przemyśle. Jedną z takich koncepcji jest Firecrux?
 
GreenLogic dostawca rozwiązania Firecrux – Firecrux jest nie tylko koncepcją, ale i gotowym rozwiązaniem wdrożonym m.in. w jednej z norweskich przetwórni łososia. Aplikacja wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, które w przypadku rozwiązań dla przemysłu dokonują detekcji zanieczyszczeń na zdjęciach RTG/X-RAY na liniach produkcyjnych w trakcie produkcji żywności. To wyjątkowa technologia i bardzo skuteczna, co potwierdziliśmy w trakcie skanowania ponad 15 000 000 produktów (pakowanego łososia surowego i wędzonego). W obecnym stadium system detekcji cechuje się skutecznością łączną (FP, TP) na poziomie 99%.


 
MR – Czyli rozwiązanie stanowi połączenie specjalistycznego oprogramowania i skanerów?
 
GreenLogic – Pełny system detekcji zanieczyszczeń w trakcie procesu produkcyjnego wykorzystuje maszynę skanującą żywność oraz jednostkę obliczeniową z zainstalowaną aplikacją detekcyjną. Całość połączona jest w ramach prywatnej chmury wewnątrz fabryki, którą wykorzystujemy do synchronizacji modeli klasyfikacyjnych znajdujących się na wszystkich liniach produkcyjnych. Istnieje jednak możliwość skorzystania wyłącznie z samej aplikacji, ponieważ maszyna skanująca jest jedynie źródłem obrazu służącym sztucznej inteligencji do nauki, a następnie dokonywania detekcji.
 
MR – W jakich obszarach produkcji żywności rozwiązanie może znaleźć zastosowanie?
 
GreenLogic – Obecnie skupiliśmy się na przemyśle spożywczym, w szczególności w produkcji ryb i w tym obszarze posiadamy świetnie wyuczone modele detekcyjne. Możliwości aplikacji są jednak dużo szersze, a proces wytwarzania modeli klasyfikacyjnych (AI) możliwych do implementacji w rzeczywistych warunkach produkcyjnych wciąż się skraca i obecnie trwa maksymalnie 6 miesięcy.

Zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć więcej treści

Treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Załóż darmowe konto i korzystaj w wszystkim treści i możliwości na portalu!