Innowacyjne detale technologią sukcesu branży spożywczej

Precyzyjne pomiary, monitoring parametrów i dbałość o każdy detal produktu to gwarancja sukcesu w branży spożywczej.

Krajowi producenci już kilka lat temu dostrzegli na przykładzie międzynarodowych fabryk, że w przemyśle spożywczym to nowoczesne rozwiązania pojawiające się w trakcie całego cyklu – od produkcji, przetwarzania, magazynowania i transportu po zakup przez konsumenta – decydują o jakości. Teraz nasze zakłady, dzięki wykorzystywaniu kolejnych innowacyjnych technologii i specjalistycznych czujników, wzmacniają popyt na swoje produkty.

Roczny przychód na poziomie blisko 6 miliardów złotych, generowany przez ponad 32 tysiące podmiotów w sektorze spożywczym. Do tego eksport branży szacowany na więcej niż 100 miliardów złotych, głównie do Niemiec (22 procent), Wielkiej Brytanii (9 procent), Czech (7 procent) oraz Francji (6 procent). Produkcja żywności w Polsce odpowiada za 2,6 procent PKB, a nasz sektor spożywczy wytwarza około 16 procent całkowitej produkcji sprzedanej polskiego przemysłu.

Eksperci jako źródło sukcesu sektora spożywczego wskazują ultranowoczesne rozwiązania sterowania, łączenia czy okablowania. Wśród innowacyjnych komponentów są przyrządy służące do pomiaru ciśnienia, drgań, poziomu, pozycji, temperatury, przewodności, przepływu, pojemności czy dystansu. A monitoring pomiarów eliminuje nieplanowane przestoje, awarie i konserwacje.

Innowacyjne rozwiązania

Nasi producenci nauczyli się brać przykład z zachodnich przedsiębiorstw, które już wiele lat temu z powodzeniem wdrożyły specjalistyczne systemy i rozwiązania Przemysłu 4.0. Widać to na przykładzie najpopularniejszego szwedzkiego produktu spożywczego – chrupkiego chleba. Automatyzacja za pośrednictwem sensorycznych czujników z najwyższej półki dała małemu rodzinnemu przedsiębiorstwu założonemu w 1920 roku w szwedzkim miasteczku Leksand olbrzymie sukcesy. Chociaż po około 100 latach przepisy pozostają takie same, to produkcja prowadzona przez czwarte już pokolenie familii jest od kilku dekad inna. Proces jest zautomatyzowany zgodnie z najnowocześniejszą technologią, zaś pewność w funkcjonowaniu systemów zapewniają rozmaite czujniki, płynnie monitorujące każdy proces, a więc produkcję, dostawę oraz wysyłkę.

Zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć więcej treści

Treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Załóż darmowe konto i korzystaj w wszystkim treści i możliwości na portalu!