Food Industry Support platforma dla polskich producentów i przetwórców żywności oraz ich dostawców
uniwersalny_pojemnik_do_magazynowania_sera_Food_Industry_support

Jak zoptymalizować proces magazynowania sera podczas dojrzewania

  • 12 listopada 2021

Silna konkurencja na rynku mleczarskim i wzrastające oczekiwania klientów sprzyjają opracowaniu nowych technologii i urządzeń, które obniżają koszty produkcji i zwiększają efektywność przedsiębiorstwa.

Takim rozwiązaniem jest automatyzacja procesów dojrzewania sera, paletyzacji i depaletyzacji. Nowoczesne systemy robotów zapewniają dokładność i pełną kontrolę całego procesu produkcji. Podczas automatyzacji wykorzystuje się plastikowe, higieniczne pojemniki, które poprzez liczne otwory w ściankach i dnie zapewniają prawidłową wentylację w czasie dojrzewania. Otwory opracowane są w taki sposób, że nie pozostawiają śladów na serze. Pojemniki można ustawiać piętrowo do wysokości 5 metrów, dzięki czemu przestrzeń wykorzystywana jest efektywniej, niż w przypadku wcześniej wykorzystywanych metalowych i drewnianych stelaży.

Dojrzewanie sera w plastikowych kontenerach

Ważnym walorem rozwiązania wykorzystującego pojemniki jest możliwość automatycznego odwracania skrzynek z dojrzewającym serem w komplecie z paletami higienicznymi. W razie potrzeby pojemniki są ustawiane na palecie piętrowo i przykrywane drugą paletą, a następnie z pomocą wózka widłowego cała jednostka transportowa z dojrzewającym serem jest obracana o 180°. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznego obracania każdego sera z osobna.

przechowywania_dojrzewania_sera_Food Industry Support

Praca z pojemnikiem podczas produkcji

Procedura pracy z plastikowymi pojemnikiem podczas produkcji składa się z trzech faz: paletyzacji, dojrzewanie sera i depaletyzacji.

Pierwsza faza – paletyzacja kontenera, podczas której następują:

1. Ustawianie kontenera w odpowiedniej pozycji.
Przy pomocy automatycznej ładowarki umyte pojemniki trafiają na stos bezpośrednio z działu depaletyzacji. Robot zdejmuje pojemnik i umieszcza w układarce siłą ciężkości. Tam ustawiany jest w odpowiedniej pozycji przy pomocy pneumatycznego mechanizmu.

2. Układanie sera.
Ser dostarczany jest taśmociągami i wyrównywany przy pomocy urządzenia pneumatycznego. Następnie robot wkłada ser do kontenera w odpowiednim porządku. Układanie sera odbywa się przy pomocy zaworu powietrznego pod ciśnieniem. Dzięki temu na serze nie pozostają ślady i uszkodzenia.

3. Paletyzacja.
Robot układa pojemniki piętrowo i ustawia je na palety.

Druga faza – dojrzewanie sera w kontenerach

W czasie dojrzewania pojemniki z serem ustawiane są piętrowo na maksymalną dostępną wysokość – do 5 metrów.

W razie konieczności, pojemniki z serem są automatycznie odwracane przez wózek widłowy o 180°.

Trzecia faza – depaletyzacja, która także składa się z trzech czynności:

1. Wyjęcie sera z pojemnika.
Z pomieszczenia, gdzie dojrzewał ser, pojemnik zabiera ładowarka mechaniczna. Robot ładuje pojemniki z serem na automatyczne urządzenie do wywracania.

2. Mycie pojemników i palet.
Po wyjęciu sera robot zabiera pustą skrzynię i umieszcza na wejściu do tunelu w celu umycia. To samo odbywa się z paletami. Wszystkie pojemniki i palety są w pełni higieniczne. Ich struktura jest gładka, nie mają one szczelin, czyli miejsc narażonych na zanieczyszczenia i bakterie.

3. Paletyzacja pojemników.
Robot umieszcza czyste i puste pojemniki i palety w ustalonym porządku dla ich załadunku. Następnie pojemniki wracają do pierwszej fazy paletyzacji.

Rodzaje pojemników do przechowywania i dojrzewania serów

1. Pojemnik uniwersalny do przechowywania i dojrzewania sera (798х598х177 mm) dla 4 krążków sera (średnica ok 230mm) lub 2 eurobloków.

Jak zoptymalizować proces magazynowania sera podczas dojrzewania Pojemnik_uniwersalny_food_industry_support

2. Pojemnik do przechowywania i dojrzewania sera euroblok (596х390х135 mm) o pojemności 1 eurobloku 500х300х110 mm.

przechowywania_dojrzewania_sera_Food Industry Support

3. Pojemnik do przechowywania i dojrzewania sera salami (800х598х145 mm) dla 5 sztuk sera o kształcie cylindrycznym o średnicy 80 mm.

przechowywania_dojrzewania_sera_Food Industry Support