Food Industry Support platforma dla polskich producentów i przetwórców żywności oraz ich dostawców
Paleta plastikowa w obiegu zamkniętym

Paleta plastikowa w obiegu zamkniętym – czym się charakteryzuje i jaka jest jej cena?

  • 9 kwietnia 2021

Jak pojemniki oraz palety plastikowe Utz wspierają zrównoważony rozwój? Czy cena zakupu palety to jedyny parametr wyboru?

Wielu naszych Klientów to duże, światowe koncerny z branży motoryzacyjnej, transportowej, chemicznej, a także logistycznej czy handlowej. Są to często firmy, które mają wysoką świadomość konieczności zmniejszania śladu węglowego, jednak nie wszyscy Klienci rozumieją potrzebę i zasadność stosowania rozwiązań sprzyjających bezpiecznemu środowisku w tym samym stopniu. Wiele firm wciąż szuka najtańszych rozwiązań, które nie uwzględniają potrzeb proekologicznych, cena jest głównym argumentem wyboru – dlatego jako firma odpowiedzialna społecznie tworzymy dedykowany program dla partnerów, którzy podobnie jak my starają się wprowadzać obieg zamknięty w gospodarowaniu opakowaniami przemysłowymi i korzysta z trwałych rozwiązań zmniejszających emisję CO2.

Każda branża ma swoją specyfikę, rozumiemy to i staramy się szukać rozwiązań najbardziej dopasowanych do potrzeb, które wielokrotnie będą wykorzystywane w cyklu. Jeszcze w tym roku planujemy w Polsce rozpocząć autorski program Utz Group opracowany wraz z fundacją „my climate” z myślą o świadomym podejmowaniu decyzji proekologicznych zarówno w prywatnym życiu jak i w biznesie. Szczegóły dostępne na stronie utzgroup.com

Czym charakteryzuje się paleta plastikowa Utz w obiegu zamkniętym i jaka jest jej cena?

Dla naszych Klientów ważne jest, aby palety utrzymywały stałą tarę, były łatwe w czyszczeniu i wygodne w obsłudze zarówno przez wózki widłowe, roboty jak i w obsłudze manualnej przez człowieka a pojemniki przemysłowe Utz aby miały gładkie, wzmocnione dno, gwarantujące bezpieczną pracę oraz ciche przemieszczanie się.

Działy R&D w Georg Utz, na które składają się dział konstrukcyjny oraz dział kontroli jakości pracują każdorazowo nad wypracowaniem rozwiązania wielokrotnego użytku – optymalnie dopasowanego do potrzeb Klienta a dział sprzedaży szuka optymalnej jego ceny.

Paleta plastikowa w obiegu zamkniętym

Cena palety plastikowej zależy od wielu czynników, ale statystycznie koszt użytkowania palety drewnianej już po roku zrównuje się z zakupem palety plastikowej.

Georg Utz jest właścicielem marki UIC® (Utz Industrial Compound). Znak chroniony UIC® to marka dla tworzywa sztucznego z recyklingu o sprawdzonych i udokumentowanych właściwościach i stałej jakości Utz. Wyroby wykonane z surowca UIC® posiadają takie same parametry techniczne, jak te z surowców pierwotnych i spełniają przy tym wysokie wymogi jakościowe Utz a jednocześnie pozwalają uzyskać optymalną cenę palety plastikowej.

Sztandarowym przykładem wykorzystania tego surowca w fabryce Utz w Polsce jest paleta UPAL-U, często wykorzystywana w przetwórstwie spożywczym, farmaceutycznym i strefach czystych produktu oraz transporcie wymagającym podwyższonych norm higieny. Paleta ta charakteryzuje się długim okresem żywotności bez konieczności jej konserwacji, co pozwala zaoszczędzić kolejne kwoty podczas użytkowania i wpływa na całkowitą cenę europalety plastikowej.

Paleta plastikowa w obiegu zamkniętym

UPAL-U jest prawie całkowicie zamknięta (97% szczelności), co powoduje, że jest łatwa do utrzymania w czystości, a jednocześnie posiada otwory uchwytowe, co znakomicie ułatwia obsługę automatyczną i ręczną palety. Przemieszcza się na przenośnikach rolkowych wyjątkowo cicho, a dzięki ukrytym wzmocnieniom stalowym nadaje się do regałów wysokiego składowania. Dzięki wykorzystaniu kodów RFID możliwe jest śledzenie palety z towarem w całym procesie logistycznym, a dzięki właściwościom palety plastikowej – jej wielokrotne użycie w procesie bez dodatkowych kosztów. Porównanie ceny palety plastikowej i drewnianej w długim okresie – zdecydowanie wskazuje na korzyści z użytkowania tej pierwszej.

Zakład produkcyjny Georg Utz w Polsce (Kąty Wrocławskie) od 2020 roku otrzymał wyłączność na produkcję palety UPAL-U i zapewnia jej dystrybucję na wszystkie rynki Unii Europejskiej.

Oczywiście po zakończeniu cyklu życia Klient może oddać nam używane produkty. Po oczyszczeniu i przeprowadzeniu procesu rozdrabniania zgodnie z technologią Utz, surowiec uzyskany z ich zmielenia może być użyty w kolejnym procesie produkcyjnym.

Przejdź do zakładki dostawcy na platformie Food Industry Support i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji: TUTAJ