Polmlek wyprodukuje najczystszą laktoferynę

W Lidzbarku Warmińskim – największym zakładzie Grupy Polmlek dobiega końca montaż jednej z najbardziej innowacyjnych linii produkcyjnej w polskim przemyśle mleczarskim. Produkowana będzie tam laktoferyna. Polmlek przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji laktoferyny i laktoperoksydazy na skalę przemysłową. Będzie to pierwsza taka linia w Polsce. Pierwsza i jedyna, ponieważ technologia jest autorskim projektem badawczym powstałym we współpracy z polskimi naukowcami. 

Laktoferyna jest białkiem, któremu przypisuje się działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, immunoregulujące i przeciwzapalne. Ponadto laktoferyna chelatuje jony żelaza, czyli poprawia jego wchłanialność w organizmie. Pozyskanie laktoferyny to proces wysoce skomplikowany technologicznie. 

Pozyskanie laktoferyny

– Aby pozyskać kilogram laktoferyny, trzeba użyć nawet kilkunastu tysięcy litrów mleka lub serwatki. Ostatnie lata intensywnie pracowaliśmy wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, by stworzyć technologię pozyskiwania najczystszej na rynku laktoferyny. Rozwiązania wypracowane w procesie badawczym pozwalają zwiększyć czystość pozyskiwanej laktoferyny, czyli zawartość laktoferyny w białku do min. 98% (98 g LF w 100 g białka dla produktu gotowego) w stosunku do obecnych na rynku preparatów – wylicza Marcin Wituski prezes Polmlek sp. z o.o.

Koncepcja i technologia powstała w ramach działań powołanego w Lidzbarku Warmińskim, Centrum Badawczo Rozwojowego i uzyskała rekordowe dofinansowanie z NCBiR z racji innowacyjności. Badania rozpisane są na kolejne etapy, już po rozpoczęciu procesu produkcyjnego. Centrum badań nad laktoferyną i laktoperoksydazą jest jednym z sześciu działających w lidzbarskim Polmleku. 

Polmlek Marcin Witulski Laktoferyna

Polmlek od lat jest liderem produkcji i eksportu wysokospecjalistycznych proszków, głównie WPC i laktozy. Jako jedyni w Polsce produkujemy na skalę przemysłową laktozę farmaceutyczną. Utrzymujemy ciągły wzrost sprzedaży proszków specjalistycznych na światowych rynkach. Pozyskiwanie laktoferyny to kolejny krok. Laktoferyna z Lidzbarka będzie podstawą szerokiej gamy produktów branży farmaceutycznej, ale także suplementów diety – chcemy być obecni szerzej na rynku żywności funkcjonalnej a nawet beauty, mówi Marcin Witulski. Rozmawiamy ze światowymi graczami farmaceutycznymi o możliwościach kooperacji, zainteresowanie jest ogromne – dodaje Marcin Witulski. 

Inwestycje w Lidzbarku

Rozbudowa proszkowni i instalacja do laktoferyny to nie jedyne inwestycje, które prowadzone są w Lidzbarku. Kilkadziesiąt milionów złotych wydaliśmy na transformację energetyczną, jesteśmy obecnie w niemal 80% samowystarczalni a duża część produkowanej u nas energii to zielona energia. Na ukończeniu jest nowa oczyszczalnia, połączona z bioreaktorem, gdzie z mleczarskich odpadów powstaje biogaz. Oddaliśmy do użytku w pełni zautomatyzowany magazyn proszków z centrum ekspedycyjnym. Polmlek buduje tu kolejne powierzchnie magazynowe dla potrzeb Grupy. Uruchamiamy nową wyparkę, by skutecznie wyprzedzać konkurencję, ale także redukować ślad węglowy i zmniejszać energochłonność i co ważne przyjaźniej żyć z lokalną społecznością. 

Celem naszej strategii jest tworzenie coraz bardziej szytych na miarę produktów. Wygrywamy dzięki temu na światowych rynkach nie tylko niskimi cenami. Zważywszy, że koszty produkcji rolno-spożywczej są w Europie jednymi z wyższych w ujęciu globalnym. Musimy działać innowacyjnie, by nie zostać w tyle za graczami światowymi. Obserwujemy procesy konsolidacji i specjalizacji branży mleczarskiej w całej Europie, to także nasz core biznesowy, wysoka specjalizacja produkcji i konsolidacja – kończy Marcin Witulski. 

Więcej artykułów z branży TUTAJ

Autor: Redakcja Polmlek

Polmlek