Recykling i ponowne wykorzystanie ścieków przemysłowych.

Woda używana jest w wielu procesach przemysłowych. Dla przykładu – wodą ultraczystą płucze się instalacje technologiczne. Wodę wykorzystuje się w procesach chłodniczych oraz jako roztwór do uzdatniania chemikaliów w kąpielach galwanicznych.

Ścieki powstałe na skutek zanieczyszczenia wody podczas produkcji zbiera się do specjalnych zbiorników, odkaża,
a następnie filtruje, dzięki czemu wszelkie chemikalia są neutralizowane. Niestety często w czasochłonny i kosztowny sposób.

Jak uniknąć produkcji ścieków?

Coraz więcej przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z tego, że generowanie ścieków jest nieuniknione. JUMO również.
Z tego też powodu podjęliśmy decyzję o całkowitej modernizacji naszego przestarzałego, tradycyjnego systemu kanalizacyjnego.
System ten składał się z kolektora oraz jednostki do przetwarzania wsadowego, w których przy użyciu mleka wapiennego oraz chromianu podwyższyliśmy wartość pH. Za pomocą ditioninu sodu przeprowadziliśmy dezynfekcje. Ciała stałe zostały oddzielone za pomocą komory filtrującej. Wadą tego rozwiązania byty wysokie koszty osobowe oraz duże ilości niebezpiecznych odpadów, w postaci nie nadającego się do wykorzystania osadu.

Co więc zrobiliśmy? Postawiliśmy na ekonomiczne oraz przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie. Zdecydowaliśmy się na instalację do destylacji próżniowej.

Destylacja próżniowa ścieków. Jakie działania możemy podjąć?

W procesie destylacji próżniowej ścieki są najpierw odparowywane pod podciśnieniem w temperaturze około 85 stopni Celsjusza. Następnie sprężarka parowa kompresuje parę wodną do normalnego ciśnienia (w temperaturze ok. 120 stopni Celsjusza). Para wodna może wtedy dostarczyć nadwyżkę energii do ponownego odparowania ścieków. Pozwala to zaoszczędzić około 95 procent energii w porównaniu z destylacją atmosferyczną. Firma JUMO w swoich zakładzie produkcyjnym generuje nadmiar energii poprzez pozyskiwanie energii słonecznej i własne zakłady kogeneracyjne, stąd też wdrożony proces wodno-energetyczny ma sens również z punktu widzenia energetycznego. Udało nam się zbudować nową instalację tak, aby była znacznie bardziej kompaktowa. Praktycznie nie generujemy żadnych zanieczyszczeń, wykorzystujemy tylko jeden zbiornik IBC do gromadzenia kondensatu. Destylat zwracany jest do obszarów produkcyjnych jako woda przemysłowa o jakości czystej wody.

pomiary pH i temperatury w instalacjach destylacji próżniowej

Pomiar temperatury, pH i ciśnienia w instalacjach destylacji próżniowej ścieków

W nowym rozwiązaniu wykorzystano również technologię pomiarową JUMO. Kluczowym parametrem jest dla niej wartość pH. Cykliczne zmiany temperatury oraz ciśnienia, temperatura robocza 95 stopni Celsjusza w punkcie pomiarowym instalacji pH, stawiają elektrodzie pH szczególnie wysokie wymagania. Jak zmierzyć pH w takich warunkach? Specjalną elektrodą, odporną na wysoką: temperaturę i ciśnienie, z elektrolitem żelowym zapewniającym niezawodność pomiarów.

Elektroda pH JUMO tecLine jest obsługiwana za pomocą nowego cyfrowego przetwornika JUMO digiLine. Jest on przykręcany bezpośrednio do głowicy elektrody, dzięki czemu przetwarza mierzone wartości w pobliżu samego punktu pomiarowego. Elektroda i przetwornik pomiarowy pH tworzą komplet tak długo, jak elektroda pH pozostaje w okresie swojej naturalnej żywotności. Jeśli elektroda w naturalny sposób ulegnie zużyciu, to elektroniczny przetwornik JUMO digiLine może być ponownie użyty z nową elektrodą. Inne wielkości pomiarowe mierzone w tej aplikacji to ciśnienie i temperatura. W tym przypadku stosuje się przetwornik ciśnienia JUMO dTRANS p30 i czujnik oporowy temperatury JUMO Pt100 RTD.

Przejdź do zakładki dostawcy na platformie Food Industry Support i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji: TUTAJ