Rozmowa z prof. Mirosławem Millerem UPWr

Z profesorem Mirosławem Millerem – koordynatorem ds. programów badawczo-rozwojowych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozmawia Maciej Ratajczak – dyrektor platformy Food Industry Support.

MR –  Jako platforma staramy się proponować przedsiębiorcom możliwie szerokie i kompleksowe wsparcie. Żeby to osiągnąć szukamy na rynku ciekawych, często niszowych kompetencji. Tak trafiłem do Pana.

MM – Taka jest moja obecna rola na Uniwersytecie Przyrodniczym: włączanie naszych naukowców do projektów realizowanych we współpracy z przedsiębiorstwem. Najczęściej zapotrzebowanie na wiedzę naszych profesorów zgłaszają sami przedsiębiorcy, ale nie jest łatwo szybko dotrzeć do właściwego specjalisty na uczelni. Pracując od kilku lat w Pionie Innowacji i Współpracy z Gospodarką poznałem kluczowe kompetencje obecne wewnątrz Uczelni, które są przydatne na rynku. Łatwo jest mi więc dotrzeć do osoby, która z dużym prawdopodobieństwem może pomóc konkretnemu przedsiębiorcy. Te pomosty między Uniwersytetem a rynkiem budujemy w ramach rozwijania programu Zielona Dolina, koordynowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy od trzech lat.

MR –  Łączy nas zdaje się nie tylko praca z technologiami ale sam sposób myślenia o nich. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych narzędzi. Kluczowa natomiast wiedza jak lepiej poznać własne procesy żeby móc optymalnie z tych narzędzi korzystać. 

MM – Postęp technologiczny tak przyspieszył, że trudno jest za tym nadążyć, tzn. zdobywać wiedzę na temat tego, jak można poprawić swoją konkurencyjność stosując nowe rozwiązania. Przedsiębiorca nie ma na ogół czasu, żeby śledzić rozwój technologii, nawet we własnej, wąskiej dziedzinie. Tym bardziej, że nowe technologie coraz częściej łączą w sobie rozmaitą wiedzę i trudno je zidentyfikować obserwując tylko swoją branżę. Np. informatyka, w postaci Internetu Rzeczy czy Sztucznej Inteligencji wkracza w każdą niemal dziedzinę. Podobnie nanotechnologie czy biotechnologie pojawiają się w nieoczekiwanych zastosowaniach, trudnych jeszcze kilka lat temu do pomyślenia. W takiej sytuacji ogromną rolę odgrywają naukowcy, a także brokerzy technologii. To ich rolą jest śledzenie zmian technologii i podpowiadanie otwartym na innowacje firmom nowych, optymalnych dla nich rozwiązań. W takich działaniach nieocenioną rolę odgrywa dobra platforma, na której można zgłaszać swoje potrzeby, albo po prostu obserwować trendy i zadawać pytania. Taka jest też rola platformy, na której jesteśmy.

Zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć więcej treści

Treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Załóż darmowe konto i korzystaj w wszystkim treści i możliwości na portalu!