Sprytne linie produkcyjne podbijają polski przemysł spożywczy

Poprawa dostępności maszyn, zwiększenie wydajności urządzeń, podniesienie jakości produktów, optymalizacja energii i lepsza kontrola nad całością procesów. Takie konkretne zalety niosą ze sobą rozwiązania i systemy smart factory wykorzystywane we współczesnym przemyśle spożywczym. Zdaniem ekspertów wkrótce z takich sprytnych linii produkcyjnych może korzystać większość polskich przedsiębiorstw.

Rozwijająca się w zawrotnym tempie technologia czerpiąca innowacyjne rozwiązania systemowe z Przemysłu 4.0. jest coraz szerzej wykorzystywana przez polskich przedsiębiorców. Rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza zastosowania służące optymalizowaniu linii produkcyjnych. Z tych technologicznych nowinek z powodzeniem korzysta między innymi krajowy sektor wytwórców i producentów spożywczych, jaki według danych Eurostatu i GUS, pracuje na około 16 procent całkowitej produkcji sprzedanej polskiego przemysłu i zatrudnia blisko 380 tysięcy osób. To daje 9. lokatę wśród rynków o tej specyfice w Europie. Około 3 procent wartości dodanej brutto ogółem w gospodarce i około 11 procent wartości dodanej przemysłu generują producenci artykułów spożywczych, dlatego kondycja tego sektora bezpośrednio przekłada się na stan całej gospodarki.

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej branża doświadczała bardzo intensywnego rozwoju. Tylko w latach 2010–2017 produkcja artykułów spożywczych w Polsce zwiększyła się wartościowo aż o 34,4 procent – z 141,1 do 224,67 miliardów złotych. Nieco wyższą oraz niemal równą dynamikę wzrostu miał tylko sektor spożywczy w Irlandii oraz na Litwie, podczas gdy średnia dynamika wzrostu dla 28 państw wspólnoty wynosiła 7,4 procent – tłumaczą eksperci w raporcie dotyczącym przemysłu spożywczego w Polsce z 2020 roku, przygotowanym przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.

Zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć więcej treści

Treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Załóż darmowe konto i korzystaj w wszystkim treści i możliwości na portalu!