Standardy identyfikowalności zgodnie z GDST 1.0

Po ponad trzech latach pracy Globalnego Dialogu na temat Identyfikowalności Rybołówstwa (GDST), dostępne są pierwsze standardy i zasady GDST dotyczące śledzenia pochodzenia ryb.

Co GDST oznacza dla firm z branży rybnej? Jakie są wynikające z tego niezbędne funkcje oprogramowania? W poniższym artykule zebrałem wszystkie istotne informacje.
W kwietniu 2017 r. przedstawiciele ponad dwudziestu dużych firm spotkało się, aby zainicjować globalny dialog na temat identyfikowalności owoców morza i opracować wiodące standardy branżowe. Ich celem było zwiększenie interoperacyjności i weryfikowalności wszystkich systemów traceability owoców morza. W dniu 16 marca 2020 roku GDST wprowadził pierwszą wersję standardów i zasad. I co dalej?

Jakie są wady poprzednich rozwiązań w zakresie identyfikowalności owoców morza?

Niezawodna identyfikowalność owoców morza stała się koniecznością dla każdej firmy z branży rybnej. Niezależnie od tego, czy chodzi o zgodność z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu, czy też o centralne kwestie operacyjne, takie jak przejrzystość łańcucha dostaw i zarządzanie ryzykiem, firmy muszą mieć szybki dostęp do weryfikowalnych informacji o pochodzeniu produktów w całym łańcuchu.

Nowe technologie cyfrowe uczyniły identyfikowalność możliwą i przystępną cenowo. Ale są dwie główne przeszkody:
1. Niespójne wymogi informacyjne ze strony rządów, organizacji pozarządowych i sprzedawców detalicznych powodują zamieszanie, generują wyższe koszty zachowania zgodności z przepisami i osłabiają motywację producentów.
2. Niekompatybilne cyfrowe systemy zarządzania informacją, będące pochodną zarówno dużej liczby nieskoordynowanych systemów identyfikowalności, jak i dużej liczby dostawców tych rozwiązań, znacznie utrudniają przepływ informacji. Skutkiem tego są sztywne relacje biznesowe oraz wysokie bariery wejścia na rynek dla nowych klientów i dostawców.

Zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć więcej treści

Treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Załóż darmowe konto i korzystaj w wszystkim treści i możliwości na portalu!