Technologia RFID w przemyśle spożywczym

Z Jonaszem Borowskim – Dyrektorem działu Automatycznej Identyfikacji w firmie Comex rozmawia Maciej Ratajczak

MR – Czym tak naprawdę jest technologia RFID i dlaczego zyskuje w ostatnim czasie na coraz większej popularności?

JB – W wielkim skrócie RFID jest to technologia, która przy użyciu fal radiowych pozwala na identyfikowanie zasobów. Odczyt uzyskuje się dzięki zastosowaniu odpowiednich znaczników RFID zwanych często tagami, którymi oznaczane są elementy, a czytnikami RFID, które są wyposażone w anteny. Identyfikować możemy praktycznie wszystko, podzespoły na produkcji, produkty sklepowe, nośniki logistyczne jak i pracowników na produkcji. 

MR – Jeżeli mówimy o identyfikacji, jaka jest różnica między powszechnie stosowanymi kodami kreskowymi a technologią RFID?

JB – Kody kreskowe mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Nic dziwnego, ponieważ jest to prosta, tania i wygodna metoda identyfikacji. Ma ona niestety kilka wad, które uniemożliwiają jej zastosowanie w wielu procesach. Np. odczyt odbywa się pojedynczo, nie ma możliwości odczytu wielu elementów równocześnie. Taką możliwość daje nam technologia RFID, która jest w stanie odczytać kilkaset znaczników w przeciągu kilku sekund. Kolejnym aspektem przemawiającym za zastosowaniem technologii RFID jest odczyt bez konieczności kontaktu optycznego między znacznikiem a czytnikiem.

Zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć więcej treści

Treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Załóż darmowe konto i korzystaj w wszystkim treści i możliwości na portalu!