Wirtuozi ziemniaka stawiają na cyfryzację

Frytki, którymi zajada się rzesza Polaków znalazły się pod nadzorem systemu IT.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w Lęborskiej firmie Farm Frites Poland S.A. produkowane są ukochane frytki niezliczonej rzeszy Polaków. Cienkie, złociste, serwowane są w czerwonych, kartonowych opakowaniach, oznakowanych żółtą literą „M”. Ta założona w 1993 r. fabryka zaopatruje w swoje wyroby m.in. sieć restauracji McDonald’s.
 
Frytki to nie wszystko. Lęborska firma ma w rękawie jeszcze kilka asów. Jako pierwsza w Polsce uruchomiła masową produkcję placków ziemniaczanych. Od lat zajmuje pozycję lidera w branży mrożonych produktów z najpopularniejszego nad Wisłą warzywa. Spółka zatrudnia ponad 200 osób i przetwarza rocznie ponad 200 000 ton ziemniaków. W 2007 roku pracownicy czuwający nad procesem metamorfozy ziemniaków w podłużne przysmaki byli świadkami jednego z największych wydarzeń w historii fabryki. Z hali zniknęło aż 70 proc. starych, zasłużonych urządzeń, a w ich miejsce na linii produkcyjnej stanął nowoczesny sprzęt z najwyższej półki. Farm Frites udała się na zakupy i zainwestowała niebagatelne sumy w modernizację, co pozwoliło znacznie zwiększyć wydajność fabryki.

Ziemniak pod nadzorem

Inwestycje Farm Frites nie skończyły się na kupnie nowych maszyn. Zarząd spółki doskonale zdaje sobie sprawę, że w zmieniającej się gospodarce najważniejsza jest cyfryzacja, dlatego postanowił zaprzęgnąć do pracy profesjonalne narzędzia IT. Tak właśnie pod strzechy fabryki trafił system klasy ERP 4FACTORY – QAD Enterprise Platform, który od jakiegoś czasu czuwa nad zarządzaniem całością zasobów przedsiębiorstwa. System ten znajduje się w ofercie DSR S.A., specjalizującej się w zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych dla produkcji. Na tym jednak nie skończył się apetyt przetwórców ziemniaka. Ich potrzeby okazały się znacznie większe. Do niedawna magazyn wyrobów gotowych firmy był zinformatyzowany w niewielkim stopniu (korzystano z zaawansowanego systemu QAD WMS wyłącznie do numerowania palet), a w magazynie surowców do prowadzenia przyjęć i wydań materiałów korzystano arkuszy kalkulacyjnych. Uniemożliwiało to m.in. kontrolowanie zrealizowanych transakcji czy śledzenie partii/serii.

Zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć więcej treści

Treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Załóż darmowe konto i korzystaj w wszystkim treści i możliwości na portalu!