Jak w szybki sposób dostosować opakowanie do potrzeb rynku lub zmienić wygląd produktu?

Pandemia Covid-19 wymusiła wiele zmian w sposobie prowadzenia biznesu i zarządzania przedsiębiorstwami, w szczególności produkcyjnymi. Firmy szukają nowych możliwości, innowacji, zoptymalizowania produkcji, oszczędności czasu i kosztów.

Z powodu niestabilności cenowej surowców, większość zakładów w ostatnich latach borykała się z balansowaniem na granicy opłacalności. Duża część zysku natomiast uwarunkowana była wydajnością danej linii produkcyjnej. Każdy przestój był stratą, którą trudno było odrobić. Zakładowe działy utrzymania ruchu, które w znaczącej większości dysponują wiedzą w zakresie faktycznego „utrzymania” produkcji w blisko 85% przypadków są w stanie w szybki sposób zareagować i wznowić produkcję – co z pozostałymi 15%?

Do tej grupy zaliczają się m.in nieoczekiwane naprawy związane z niestandardowymi elementami (często elektronika), czy elementami mechanicznymi, które przez wzgląd na trudną specyfikę są elementami zaprojektowanymi i dostępnymi tylko u producenta. Przy bardzo dobrym rozeznaniu rynku część z tych awarii może być rozwiązana w przeciągu kilku godzin lub dni.

Druk 3D daje możliwość wydrukowania praktycznie każdego elementu mechanicznego.

Powyższa sytuacja jest idealnym przykładem, w której druk 3D może znaleźć zastosowanie i znacznie zoptymalizować koszty i wydajność produkcji. Druk 3D daje możliwość wydrukowania praktycznie każdego elementu mechanicznego, funkcjonalnego na tyle, aby utrzymać produkcję. Przemysłowy druk 3D znajduje swoje zastosowanie w przemyśle ciężkim, a nawet w przemyśle kosmicznym. Jego rozwój jest ukierunkowany na możliwość wykorzystania coraz to bardziej wytrzymałych materiałów.

W jaki sposób szybko dostosować opakowanie do potrzeb rynku lub zmienić wygląd produktu?

To właśnie rozwój surowców z których można drukować sprawia, że druk 3D może być swobodnie wykorzystywany w branży mięsnej. Możemy już nie tylko drukować z materiałów, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością, ale z wykorzystaniem drukarki 3D możemy tworzyć elementy, które właściwościami będą tożsame z elementami ze stali nierdzewnej lub wytrzymałe na równi z elementami obecnie stosowanymi.

Możliwość modyfikacji i ulepszania części zamiennych przez działy UR.

Druk 3D daje możliwość modyfikacji i „polepszania” części zamiennych. Dzięki kreatywnemu podejściu i wiedzy działów utrzymania ruchu, możemy otrzymać część nie tylko szybszą w produkcji, ale także o zwiększonej wytrzymałości.

Jednym z ważniejszych argumentów sprzedaży jest elastyczność oraz szybkość przystosowania się do nowych realiów i potrzeb. Tutaj idealnie wpisuje się przykład niedawnej sytuacji Covid19, gdzie z dnia na dzień musieliśmy zmienić swoje nawyki zakupowe. Producenci chcąc dostosować się do potrzeb rynku, balansują pomiędzy brakiem wiedzy na temat stabilności sytuacji, czyli brakiem możliwości zaplanowania długoterminowych działań a chęcią utrzymania się na powierzchni poprzez właściwy poziom sprzedażowy.

W jaki sposób szybko dostosować opakowanie do potrzeb rynku lub zmienić wygląd produktu?

Możliwość szybkiego dostosowania nowego opakowania do potrzeb rynku.

Druk 3D daje nam możliwość szybkiego dostosowania nowego opakowania do potrzeb rynku lub zmiany wyglądu produktu. Druk 3D w swoim założeniu miał i ma w sposób kreatywny dać możliwość szybkiej weryfikacji pomysłu, a co za tym idzie przyspieszenia procesu wdrożenia nowości.
Jest to podstawowa funkcjonalność druku 3D, czyli możliwość szybkiego zaprojektowania i sprawdzenia pomysłu – co znacząco skraca proces i eliminuje ryzyko podjęcia złych i kosztownych decyzji.

Optymalizacja i prostota idąca w parze z możliwością minimalizacji ryzyka, jest tym na czym zakłady mięsne i cała branża spożywcza zyskują przewagę konkurencyjną. Posiadając w zakładzie własną przemysłową drukarkę 3D można uniezależnić się od sytuacji zewnętrznej oraz wykorzystać kreatywność całego zespołu, ludzi pracujących na zakładzie eliminując zbędne ryzyko i koszty. Druk 3D rozwija się z miesiąca na miesiąc w skali globalnej, a jego pozytywny wpływ na różne gałęzie przemysłu jest coraz bardziej widoczny i odczuwalny.

Autor: Tomasz Garniec – Export Manager Omni3D

Chcesz sprawdzić jakie możliwości daje technologia druku 3D – zamów bezpłatny wydruk i przekonaj się jak druk 3D może skrócić czas produkcji i obniżyć koszty w Twojej firmie! SZCZEGÓŁY TUTAJ