Skuteczna eliminacja szkodliwych bakterii to jedno z fundamentalnych zadań branży spożywczej.
Z tego powodu kluczowym zagadnieniem, z którym muszą uporać się producenci żywności jest wybór odpowiedniej metody chłodzenia, zamrażania, sposobu opakowania oraz transportu produktu. Z pomocą przychodzą najnowocześniejsze technologie, takie jak mrożenie kriogeniczne, MAP czy suchy lód. Pełną ofertę tych rozwiązań oferuje lider polskiego rynku gazów technicznych – Air Products.
Wpływ chłodzenia i mrożenia żywności na jakość produktu.
Producenci żywności do wyboru mają obecnie wiele urządzeń do zamrażania, takich jak tunele zamrażalnicze, spiralne, do zamrażania w jakości IQF, czy systemy fluidyzacyjne. Wieloletnie badania przeprowadzane przez włoską branżę spożywczą wykazują, że błyskawiczne zamrażanie zmniejsza utratę wody a co za tym idzie masy oraz minimalizuje zmiany tekstury produktu, koloru i smaku, a najlepszą technologią, która pozwoli osiągnąć jak najszybsze obniżenie temperatury jest zamrażanie z wykorzystaniem procesów kriogenicznych i dedykowanych im specjalnych urządzeń. Dzięki zastosowaniu ciekłego azotu (-196°C) lub dwutlenku węgla możliwe jest uzyskanie prawie natychmiastowego efektu schłodzenia żywności. W związku z tym uznaje się, że kriogeniczne urządzenia do zamrażania są najbardziej optymalne do przetwarzania artykułów nietrwałych (mięso, ryby, owoce, warzywa).
Dłuższy okres przydatności do spożycia produktów dzięki technologii MAP.
Wśród skutecznych i innowacyjnych metod wydłużania okresu trwałości i zachowywania jakości produktów spożywczych jest technika pakowania w atmosferze modyfikowanej (MAP). Polega ona na usunięciu z opakowania powietrza, którym oddychamy, i zastąpienia go odpowiednim gazem lub mieszanką gazową. Do pakowania produktów spożywczych w atmosferze modyfikowanej stosuje się głównie tlen, azot i dwutlenek węgla oraz ich mieszaniny. Ponieważ wszystkie są składnikami powietrza, jest to więc naturalna metoda, a dzięki jej zastosowaniu producenci mogą ograniczać dodawanie sztucznych konserwantów. Dobór gazów i mieszanek MAP uzależniony jest od rodzaju produktu i jego właściwości fizyko-chemicznych. Technika ta w połączeniu z niskimi temperaturami jest niezwykle skutecznym sposobem przedłużania okresu przechowywania wielu produktów spożywczych i pozwala nawet pięciokrotnie go wydłużyć. To także zwiększone możliwości dystrybucji dla firm produkujących artykuły spożywcze i rozszerzenie zasięgu dostaw, które mogą otworzyć drzwi na rynki światowe.
Suchy lód gwarancją bezpieczeństwa żywności w transporcie.
Odpowiedni transport artykułów spożywczych wrażliwych na działanie wysokich temperatur to kolejne wyzwanie dla producentów żywności. Doskonałym sposobem na zachowanie pełnej jakości produktów dostarczanych odbiorcom jest transport w suchym lodzie, czyli transport kriogeniczny. Suchy lód w stanie stałym jest otrzymywany przez rozprężanie ciekłego CO2 pod ciśnieniem atmosferycznym. Spośród jego licznych zastosowań wykorzystuje się go do transportu artykułów spożywczych takich jak mięso, mrożonki, nabiał, lody czy czekolada.
Aby osiągnąć sukces we współczesnym, globalnie konkurencyjnym środowisku, firmy branży spożywczej szukają sposobów na zwiększenie produktywności, wydajności i obniżenia kosztów przy jednoczesnym wytwarzaniu wysokiej jakości produktów. Klienci poszukują przystępnych, zdrowych alternatyw w żywności bez kompromisów w zakresie jakości, smaku czy wygody. To wyjaśnia dlaczego mrożone produkty spożywcze i świeże produkty zapakowane w atmosferze modyfikowanej są rozwijającymi się kategoriami w gastronomii i przygotowywaniu żywności w domu. Z kolei transport w suchym lodzie będzie gwarancją, że do odbiorcy trafi żywność najlepszej jakości.
Przed wyborem określonych technologii i urządzeń do chłodzenia, pakowania i transportu żywności, warto skonsultować się z czołowymi ich dostawcami, którzy pomogą w zidentyfikowaniu najlepszych metod i urządzeń odpowiadającym potrzebom producenta.
Przejdź do zakładki dostawcy na platformie Food Industry Support i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji: TUTAJ