https://www.sggw.edu.pl/
https://www.sggw.edu.pl/rekrutacja/
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to najstarsza w kraju uczelnia rolnicza i przyrodnicza, której początki sięgają 1816 roku. Uczelnia oferuje 40 kierunków studiów: od przyrodniczych i technicznych, po weterynarię, kierunki społeczne czy ekonomiczne i kształci blisko 16000 studentów na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, doktoranckich i podyplomowych oraz w ramach międzynarodowej wymiany studentów.
Nowoczesne centra badawcze, pracownie i laboratoria, którymi dysponuje oraz obecność ekspertów, pozwalają na kształcenie i prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie oraz transfer wyników do gospodarki, co ma wpływ na innowacyjność i postęp m.in. w rolnictwie, gospodarce żywnościowej czy medycynie i przyczynia się do wzrostu znaczenia polskiej nauki w świecie.
Jakie kierunki związane z produkcją żywności mogą wybrać przyszli studenci?
Bezpieczeństwo żywności
Kierunek łączący nauki biologiczne, biotechnologiczne, chemiczne i techniczne. Studenci zdobywają wiedzę w zakresie zapewniania oraz oceny bezpieczeństwa i jakości żywności. Poznają proces produkcji uwzględniający minimalizowanie występujących w żywności zagrożeń oraz spełnianie przez nią norm bezpieczeństwa. Studia na tym kierunku uczą identyfikować zagrożenia chemiczne, biologiczne i fizyczne podczas produkcji żywności, jej przetwarzania oraz w czasie dystrybucji i przechowywania.
Absolwenci kierunku są przygotowani do pracy na stanowiskach inżynierskich w przedsiębiorstwach działających w ramach gospodarki żywnościowej, w zakładach przetwórczych przemysłu spożywczego, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się zarządzaniem jakością i bezpieczeństwem w łańcuchu żywnościowym.
Studia stacjonarne I stopnia 7 semestrów.
Biotechnologia
Multidyscyplinarny kierunek dla tych, którzy chcą pomoc ludziom i planecie poprzez zrozumienie i wykorzystanie naturalnych mechanizmów biologicznych. Studia łączą wiedzę z dziedzin przyrodniczych i technicznych. W programie znajdują się m.in.: biologia komórki, biologia molekularna, bioinformatyka, chemia organiczna, genetyka, fizjologia roślin i zwierząt, inżynieria genetyczna, biofizyka, mikrobiologia weterynaryjna.
Absolwenci potrafią interpretować i raportować dane biologiczne uzyskane w trakcie pracy, oceniać przydatność dostępnych metod czy urządzeń i zaproponować potencjalnie najlepsze rozwiązanie. Potrafią zaplanować eksperyment do rozwiązania zadań związanych z tworzeniem produktu biotechnologicznego. Absolwenci z sukcesem znajdują zatrudnienie w firmach biotechnologicznych, laboratoriach badawczych i diagnostycznych oraz ośrodkach projektowych zajmujących się procesami biotechnologicznymi.
Studia stacjonarne I stopnia 7 semestrów. Możliwość kontynuacji nauki na studiach II stopnia: stacjonarne – 3 semestry.
Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności
Studia pozwalają uzyskać wykształcenie w najbardziej obecnie pożądanych dziedzinach, jakimi są ekologiczna produkcja roślinna i jakość żywności. Studia są prowadzone w dwóch wariantach – w języku polskim lub angielskim (na każdy odbywa się oddzielna rekrutacja). Studenci nie tylko zdobywają specjalistyczną wiedzę, uczą się również rozwiązywać konkretne problemy. Zajęcia prowadzą m.in. specjaliści z zagranicy, z wykorzystaniem innowacyjnych metod przygotowujących do przyszłej pracy. Program studiów opracowano zgodnie z oczekiwaniami potencjalnych pracodawców z branży produkcji żywności ekologicznej.
Przed studentami kończącymi ten kierunek otwierają się szerokie perspektywy zawodowe. Absolwenci znajdują zatrudnienie w gospodarstwach ekologicznych, zakładach przetwórstwa żywności ekologicznej, w handlu krajowym i międzynarodowym, ośrodkach certyfikujących i jednostkach kontroli żywności.
Studia stacjonarne I stopnia 6 semestrów.
Rolnictwo
Studia przyrodniczo-techniczne, których program obejmuje podstawowe dyscypliny przyrodnicze: biologię, chemię, wiedzę o środowisku oraz wiedzę zawodową z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i organizacji gospodarstw, rynków produktów rolniczych i zastosowań informatyki w rolnictwie.
Absolwenci rolnictwa są ekspertami w dziedzinie technologii produkcji rolniczej. Mają kompetencje i umiejętności do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, są przygotowani do pracy w administracji rządowej i samorządowej, jednostkach certyfikujących gospodarstwa ekologiczne, inspekcji ochrony środowiska czy firmach handlowo-usługowych zajmujących się sprzedażą nasion, nawozów i środków ochrony roślin.
Studia stacjonarne I stopnia 7 semestrów, niestacjonarne I stopnia 8 semestrów. Możliwość kontynuacji nauki na studiach II stopnia: niestacjonarne – 3 semestry, stacjonarne – 3 semestry.
Technologia żywności i żywienie człowieka
Branża żywnościowa jest jedną z najbardziej innowacyjnych i dynamicznych dziedzin w dzisiejszym świecie. Podążając za współczesnymi trendami, kierunek łączy wiedzę z zakresu produkcji żywności, kontroli jej jakości, obrotu żywnością czy prawa żywnościowego.
Absolwenci potrafią organizować proces technologiczny, dbając o wysoką jakość produktów i zachowanie związków odżywczych i bioaktywnych, realizując procesy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik. Z sukcesem znajdują pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem żywności, firmach opracowujących i dostarczających nowe rozwiązania technologiczne do zakładów przemysłu spożywczego, firmach konsultingowych, laboratoriach komercyjnych, jednostkach zajmujących się dystrybucją żywności, a także w instytutach badawczo-rozwojowych, placówkach upowszechniających profesjonalną wiedzę o żywności oraz w wielu innych instytucjach łańcucha żywnościowego.
Studia stacjonarne I stopnia 7 semestrów, niestacjonarne I stopnia 8 semestrów. Możliwość kontynuacji nauki na studiach II stopnia: niestacjonarne – 3 semestry, stacjonarne – 3 semestry.
Towaroznawstwo i marketing żywności
Program studiów łączy dwa unikatowe obszary wiedzy i umiejętności. Jeden obejmujący zagadnienia związane z przetwórstwem surowców roślinnych i zwierzęcych, towaroznawstwem i oceną jakości żywności, jak również projektowaniem produktów oraz wdrażaniem ich do obrotu. Drugi dotyczący zagadnień związanych z marketingiem żywności, analizą potrzeb konsumentów i ich segmentacją, podstawami zarządzania w przedsiębiorstwie, jak również analizą możliwości sprzedaży produktów spożywczych, uwzględniającą wymogi rynkowe, a także kształtowaniem dobrego odbioru produktów przez konsumentów.
Absolwenci są przygotowani do pracy w wielu ogniwach łańcucha żywnościowego i mogą pracować w rożnych przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego lub zajmujących się wytwarzaniem i obrotem żywnością w charakterze towaroznawcy, specjalisty ds. jakości, specjalisty ds. marki (Brand Manager) oraz marketingowego zarządzania produktem, specjalisty ds. badań i rozwoju produktu (Product Developer), a także specjalisty ds. sprzedaży, dystrybucji towarów, logistyki, eksportu lub organizacji dostaw.
Studia stacjonarne I stopnia 7 semestrów, niestacjonarne I stopnia 8 semestrów.
Dlaczego SGGW?
200 lat tradycji zobowiązuje. Jesteśmy wiodącym ośrodkiem akademickim o profilu przyrodniczym, technicznym i społecznym, realizującym cele zrównoważonego rozwoju. Stawiamy na praktyczny wymiar kształcenia. Kończąc SGGW, zdobędziesz konkretne kwalifikacje zawodowe lub zyskasz możliwość kontynuacji pracy naukowej. Nowoczesne laboratoria, centra badawcze, gospodarstwa doświadczalne na terenie kraju oraz doświadczona kadra dydaktyczna – to wszystko przekłada się na wysoki poziom nauczania i kontakty ze światem biznesu. Dzięki bliskim relacjom z podmiotami z sektora rolniczego, przetwórstwa, instytucjami rządowymi mieszczącymi się w Warszawie praktyki w nowoczesnych firmach są na wyciągnięcie ręki. Nasi studenci często dostają w nich pracę już w trakcie studiów.
Jesteśmy częścią programu MostAR, dzięki któremu możesz przez semestr lub rok studiować na jednej z dziewięciu krajowych uczelni. Jeśli Polska to za mało, oferujemy rozbudowany program wymiany międzynarodowej. Wyjazdy stypendialne, staże w najdalszych zakątkach globu i możliwość uczęszczania na zajęcia wykładowców z wielu europejskich uczelni.