Warning: Attempt to read property "permalink" on bool in /home/brandybrand/domains/foodindustry-support.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/context/meta-tags-context.php on line 308
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Młodzi w branży
Akademicka 13, 20-400 Lublin
https://up.lublin.pl/
https://up.lublin.pl/rekrutacja/

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie to publiczna uczelnia przyrodnicza w Lublinie, która powstała jako samodzielna jednostka w 1955 roku, o charakterze wieloprofilowym, integrującym nauki rolnicze, biologiczne, weterynaryjne, techniczne i ekonomiczno-społeczne.

Gospodarstwa doświadczalne, zajęcia praktyczne, Ośrodek Jeździecki, Centrum Kultury Fizycznej i Sportu, ponad 70 kół naukowych, aktywna współpraca z licznymi firmami w zakresie praktyk i staży, doskonale wyposażona Pracownia Gastronomiczna, Poradnia Dietetyczna – to tylko niektóre z możliwości, które czekają na przyszłych studentów w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Poznajmy bliżej wybrane wydziały.

Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii

WNoŻiB z siedzibą przy ul. Skromnej w swojej ofercie kształcenia posiada studia na pięciu kierunkach: biotechnologia, dietetyka, gastronomia i sztuka kulinarna, technologia żywności i żywienie człowieka oraz anglojęzyczne food technology and human nutrition.

Wydział od lat prowadzi m.in. współpracę z firmą PolMak, będącą jednym z największych sprzedawców makaronów jajecznych w Polsce. Jednym z efektów tej kooperacji jest wspólnie opracowany „MAKARON NISKI IG” – produkt o niskim indeksie glikemicznym na poziomie 38. Dzięki niemu osoby z cukrzycą, insulino opornością, zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, ale i Ci, którzy dbają o zdrowy styl życia mogą cieszyć się smakiem jasnego makaronu.

Otwarta na wydziale w 2018 roku pracownia gastronomiczna wyposażona jest w najwyższej jakości sprzęt. Oprócz zajęć przeprowadzane są tu warsztaty, konkursy oraz pokazy sztuki kulinarnej. Gościmy w niej m.in. uczestników programów kulinarnych oraz lokalne autorytety z branży gastronomicznej.

Laboratorium Hodowli Komórkowych – funkcjonująca w Katedrze Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka nowoczesna jednostka badawcza. Zajmuje się między innymi prowadzeniem badań naukowych w obszarze technologii żywności i żywienia, nauk biologicznych, immunologii, kosmetologii na modelach linii komórkowych. W modelu badawczym wykorzystywane są hodowane w warunkach in vitro komórki ssacze (ludzkie), zarówno prawidłowe, jak i pochodzące z różnego rodzaju tkanek patologicznych (linie komórkowe jelita grubego, enterocyty, hepatocyty, fibroblasty).

Analizy obejmują ocenę wpływu różnego rodzaju substancji naturalnych lub syntetycznych na komórki, w tym analizy: cytotoksyczności, proliferacji, apoptozy, aktywności metabolicznej, wewnątrzkomórkowego stresu oksydacyjnego, wydzielania cytokin i czynników wzrostu, zdolności migracyjnych komórek, biodostępności; analizę wpływu badanych substancji na ekspresję genów i aktywność enzymów proteolitycznych; ocenę działania przeciwnowotworowego substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego względem m.in. komórek raka jelita grubego.

Poradnia dietetyczna – Profesjonalne usługi dietetyczne, psychodietetyczne oraz rozpisywanie diet. Każdy z naszych studentów oraz pracowników może liczyć na specjalne ceny na wszystkie usługi oferowane przez poradnię.

Oferta dydaktyczna wydziału to nie tylko wysoko rozwinięte jednostki badawcze, ale również atrakcyjne kierunki studiów.

Biotechnologia

Studia te zapewniają dostęp do nowoczesnych laboratoriów, sprzętu i technologii, co umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności nieocenionych na rynku pracy. Biotechnologia jako jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin, oferuje ogromne możliwości w medycynie, rolnictwie, przemyśle spożywczym i ochronie środowiska, przygotowując do pracy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu pełnym innowacji.

Obowiązkowe praktyki zawodowe na oraz ponadprogramowe praktyki i staże mają na celu poznanie stosowanych w przemyśle, ochronie zdrowia i ochronie środowiska metod biotechnologicznych i są realizowane m.in. w laboratoriach, instytutach badawczych, firmach farmaceutycznych, zakładach przetwórstwa spożywczego.

Absolwenci kierunku posiadają wiedzę z biotechnologii stosowanej w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym, ochronie zdrowia i ochronie środowiska.

Studia I oraz II stopnia, stacjonarne

Technologia żywności i żywienie człowieka

To kierunek integrujący wiedzę z zakresu analizy żywności oraz nauk technologicznych i żywieniowych. Studia przygotowują technologów i analityków przemysłu spożywczego, fermentacyjnego oraz gastronomii i służb sanitarnych, placówek badawczych – specjalistów w zakresie przetwarzania, utrwalania, przechowywania i kontroli jakości żywności. Do dyspozycji studentów jest specjalistyczne wyposażenie dydaktyczne pracowni (analizy sensorycznej, gastronomicznej) i sal półtechniki, z którego korzystają podczas zajęć oraz w trakcie realizacji badań do prac dyplomowych.

Absolwent studiów pierwszego stopnia opracowuje i wykorzystuje technologie otrzymywania produktów żywnościowych wysokiej jakości, odpowiednio opakowanych, o wysokiej wartości odżywczej. Po studiach drugiego stopnia jest specjalistą w zakresie przetwarzania, utrwalania, przechowywania oraz kontroli jakości żywności i zapewnienia jej bezpieczeństwa.

Praktyki zawodowe na I oraz II stopniu studiów przewidziane są między innymi w zakładach przetwórczych, jednostkach żywienia zbiorowego, laboratoriach i jednostkach badawczych.

Studia I oraz II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Więcej informacji, w opis pozostałych kierunków studiów, o Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii

Wydział Agrobioinżynierii

Wydział z 80-letnią tradycją i szeroką ofertą kół naukowych. Oferuje kilkanaście przyszłościowych kierunków: agrobiznes, analityka środowiskowa, bioinżynieria, ekonomia, gospodarka przestrzenna, inżynieria ekologiczna, leśnictwo, technologia biosurowców i biomateriałów, turystyka i rekreacja, zielone technologie oraz nowoczesną formę zajęć hybrydowych z rolnictwa.

Agrobiznes

Unikatowy kierunek studiów na terenie województwa oraz regionów ościennych. Umożliwia przygotowanie kadr niezbędnych do przezwyciężenia strukturalnego kryzysu w gospodarce żywnościowej Lubelszczyzny i nie tylko, stwarza możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy umiejętności z pogranicza wielu dyscyplin – ekonomii, rolnictwa, technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, marketingu, zarządzania, bankowości, rachunkowości i prawa w ramach studiów.

Studenci kierunku agrobiznes pozyskają wiedzę w zakresie: technologii produkcji produktów rolniczych oraz ich przetwórstwa, procesów stworzenia produktu finalnego dla konsumentów, sposobów tworzenia i funkcjonowania klastrów agrobiznesowych oraz kreowanych przez nich korzyściach społecznych, przyrodniczych i ekonomicznych, kształtowania konkurencyjności produktów, gospodarstw i przedsiębiorstw przy uwzględnieniu strategicznego ryzyka.

Studia I oraz II stopnia, stacjonarne

Rolnictwo

Jako dyscyplina naukowa integruje w sobie wiedzę z szerokiego zakresu, daleko wykraczającego poza jego stereotypowe postrzeganie. Studia na tym kierunku dają wszechstronne wykształcenie w tej dziedzinie: ekologiczna produkcja rolna, energia odnawialna, wykorzystywanie systemów GPS, ochrona środowiska – to tylko niektóre z zagadnień, które obejmuje program kształcenia.

Część zajęć (m.in. wykładowych) prowadzona będzie zdalnie, natomiast zajęcia w systemie stacjonarnym (w budynkach Uczelni) odbywać się będą poza okresami intensywnych prac polowych.

Studia I oraz II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Więcej informacji o Wydziale Agrobioinżynierii

Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki

Ośrodek Jeździecki, Zakład Animaloterapii, Stacja Dydaktyczno-Badawcza Zwierząt Drobnych, Stacja Badawcza Małych Przeżuwaczy to tylko niektóre z możliwości dydaktycznych oferowanych przez wydział. Studiować tu można na kierunkach: aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana, behawiorystyka zwierząt, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, bezpieczeństwo i higiena pracy, bioinformatyka w biogospodarce, hipologia i jeździectwo, kryminalistyka w biogospodarce, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia, zootechnika oraz dwa kierunki anglojęzyczne: animal science and dairy production oraz equine management and care. 

Ośrodek jeździecki z hipodromem – trzy stajnie, mieszczące razem 50 boksów, nazwane imionami koni szczególnie zasłużonych dla naszego Ośrodka. Stajnia I “Nowator” – to dom dla naszych koni dydaktycznych. Stajnia II “Grafit” i stajnia III “Mistella” – mieszkają tu klacze hodowlane i ogiery rozpłodowe rasy Kuc Feliński oraz konie pensjonatowe.

Do dyspozycji studentów są także ujeżdżalnie oraz plac zewnętrzny z podłożem kwarcowym. Nasze konie korzystają z trzech wybiegów trawiastych, pięciu padoków oraz dużego pastwiska.

Zakład Animaloterapii i Psychologii Zwierząt – jego powstanie wiązało się z tworzeniem i dostosowywaniem do nowych potrzeb badawczych, a także do prowadzenia dydaktyki dla studentów dwóch kierunków: behawiorystyka zwierząt oraz pielęgnacja zwierząt i animaloterapia oraz nowo powstałego kierunku drugiego stopnia – animaloterapia. Bazę dydaktyczną tworzą sale umożlwiające bezpośredni kontakt studentów ze zwierzętami, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa z jednej strony, a z drugiej specyfiki pracy ze zwierzętami w warunkach nie zakłócających ich etogramu.

Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności

Dostęp do żywności wysokiej jakości, a przede wszystkim bezpiecznej ma kluczowe znaczenie dla naszego życia i dobrego stanu zdrowia. Kierunek bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, umożliwi nabycie studentowi szerokiej wiedzy i umiejętności z zakresu identyfikacji, monitorowania i eliminacji różnych zagrożeń zarówno na etapie pozyskiwania surowców jak i produkcji żywności.

Studenci poznają zasady budowania, wdrażania, funkcjonowania i doskonalenia podstawowych systemów zapewnienia i zarządzania jakością stosowanych w branży spożywczej. Zapoznają się z obowiązującymi przepisami prawa żywnościowego, procesami technologicznymi, nowoczesnymi metodami utrwalania, pakowania, przechowywania i dystrybucji żywności.

Studia I oraz II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Więcej informacji o Wydziale Nauk o Zwierzętach i Biogospoadarki

Wydział Inżynierii Produkcji

Na potrzeby wydziału w 2013 roku wybudowano Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej, w którym mieszczą się między innymi liczne laboratoria, sale dydaktyczne, centralne laboratorium badawcze, pracownia inżynierii materiałowej czy zakład eksploatacji maszyn rolniczych i urządzeń ekoenergetycznych. W ofercie wydziału znajdują się kierunki: ekoenergetyka, geodezja i kartografia, gospodarka obiegu zamkniętego, informatyka przemysłowa, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środowiska, technika rolnicza i agrotechnika oraz transport i logistyka.

Technologia rolnicza i agrotronika

Technika rolnicza i agrotronika (TRiA) to nowoczesny, praktyczny kierunek studiów o charakterze inżynieryjno-technicznym, przygotowujący absolwentów w zakresie wykorzystania wiedzy oraz procesów inżynierskich do dynamicznie rozwijających się działów gospodarki jakimi są: produkcja rolnicza, obsługa techniczna maszyn i urządzeń rolniczych, serwis i punkty dystrybucji maszyn oraz wdrażanie rolnictwa precyzyjnego. 

Absolwent ma przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub podjęcia pracy w różnych instytucjach: administracji rządowej i samorządowej, na uczelniach, instytutach naukowych i badawczych, zakładach produkcyjnych maszyn rolniczych, biurach projektowych czy serwisach obsługi maszyn rolniczych.

Studia I oraz II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Strona główna wydziału

Na koniec, nie możemy nie wspomnieć o tak ważnych dla praktyki jednostkach, jakimi bez wątpienia są Gospodarstwa Doświadczalne UP w Lublinie.

Poszczególne jednostki Uniwersytetu prowadzą swoje badania w Gospodarstwach Doświadczalnych oraz Stacjach Dydaktyczno-Doświadczalnych znajdujących się na Felinie,  w Bezku, Uhrusku oraz Czesławicach.

Różnorodność warunków przyrodniczo-organizacyjnych umożliwia prowadzenie badań i eksperymentów wielokierunkowych i interdyscyplinarnych (agronomia, zootechnika, przetwórstwo, weterynaria).