https://puls.edu.pl/
https://rekrutacja.up.poznan.pl/kandydat/
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu to uczelnia z ponad 100-letnią tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka. W swojej historii sięga do tradycji akademickich z roku 1870, kiedy to staraniem Augusta Cieszkowskiego powstała w Żabikowie pod Poznaniem Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny.
Obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest jedną z najbardziej znaczących uczelni przyrodniczych w kraju. Kształci co roku ponad 7 tys. studentów, na 23 kierunkach studiów, zatrudnia ponad 800 nauczycieli akademickich, w tym ponad 105 profesorów, mając do dyspozycji nowoczesną bazę materialną oraz szerokie grono wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej.
Jakie kierunki związane z produkcją żywności mogą wybrać przyszli studenci?
Jakość i bezpieczeństwo żywności
Jakość i bezpieczeństwo żywności to perspektywiczny, przyszłościowy kierunek menadżerski, dający pewność zatrudnienia. Polska znajduje się w czołówce nowoczesnych europejskich producentów żywności. Jest znaczącym nie tylko w Europie, ale również w świecie producentem i eksporterem żywności, a problematyka bezpieczeństwa żywności jest aktualna i ponadczasowa. Jakość i bezpieczeństwo żywności ma kluczowe znaczenie, ze względu na skalę rynku żywnościowego, wzrastającą świadomość i oczekiwania konsumentów. Systemowe podejście w zakresie zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności jest ważne dla producentów, którzy muszą zapewnić, że żywność jest bezpieczna, zdrowa i zrównoważona dla konsumentów.
Studenci kierunku zdobywają wykształcenie w zakresie przetwarzania i przechowywania surowców i produktów spożywczych oraz projektowania, wdrażania i doskonalenia systemów zarządzania jakością, bezpieczeństwem żywności i środowiskiem. Potrafią identyfikować potrzeby i oczekiwania współczesnego konsumenta. Jakość i bezpieczeństwo żywności jest kierunkiem umożliwiającym poznanie zasad tworzenia produktu spożywczego w tzw. łańcuchu działań „od pola do stołu”, z uwzględnieniem jakości, ekologii i bezpieczeństwa zdrowotnego produktu. Absolwenci kierunku posiadają oczekiwane na rynku kompetencje i są chętnie zatrudniani przez firmy branży spożywczej.
Perspektywy po studiach
- Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem, kontrolą i obrotem żywnością
- Laboratoria analityczne oraz kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności
- Firmy doradcze, ośrodki badawczo-rozwojowe
- Jednostki certyfikujące i akredytujące
- Państwowe Inspekcje Sanitarne, Weterynaryjne, Jakości Handlowej
- Krajowe i międzynarodowe instytucje ds. bezpieczeństwa i jakości żywności
- Urzędy celne
- Praca na stanowiskach: menadżer jakości i bezpieczeństwa, specjalista ds. zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności, inżynier jakości, pełnomocnik ds. jakości, kierownik laboratorium, auditor systemów jakości i bezpieczeństwa w produkcji żywności
Projektowanie żywności
W dzisiejszych czasach, kiedy gospodarka światowa zmierza w kierunku zrównoważonego rozwoju, istnieje pilna potrzeba innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej i kształcenia profesjonalistów, którzy potrafią integrować nowoczesne podejścia projektowania żywności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nowy kierunek utworzony na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu – Projektowanie żywności – daje właśnie szansę na zdobycie niezbędnych kompetencji, które pozwolą nie tylko tworzyć nowatorskie produkty, ale także wpływać na sposób, w jaki społeczeństwo konsumuje żywność.
W świecie, w którym troska o środowisko jest coraz bardziej istotna, umiejętność wykorzystania zasad zrównoważonego rozwoju w procesie projektowania żywności staje się kluczowa. „Absolwent nowego kierunku studiów projektowanie żywności będzie innowatorem, gotowym do wyzwań współczesnej branży spożywczej. Zdobędzie nie tylko solidną wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności niezbędne do analizy i rozwiązania rzeczywistych problemów w systemach żywnościowych, zasobach naturalnych i środowisku życia” – tłumaczy dr hab. Róża Biegańska-Marecik z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu UPP. Studenci uczyć się będą procesu projektowania żywności od samego początku, począwszy od identyfikacji potrzeb rynkowych, przez stworzenie koncepcji produktu, aż do wyboru odpowiednich surowców i metod kontroli jakości. Dzięki szerokiemu spectrum interdyscyplinarnych kompetencji, absolwent nie tylko tworzyć będzie innowacyjne produkty, lecz także będzie potrafił opracować strategię ich wprowadzenia na rynek oraz udoskonalić istniejące modele biznesowe.
Co warto podkreślić program nauczania nie skupi się tylko na obszarze technicznym. Studenci zdobywać będą również wiedzę ekonomiczną, prawno-ustrojową i marketingową, co pozwoli na kompleksowe zrozumienie funkcjonowania branży spożywczej w kontekście globalnej gospodarki. Program kładzie także duży nacisk na rozwój kompetencji miękkich, takich jak zarządzanie projektem, skuteczna komunikacja i umiejętność pracy w zespole. Zdolność do współpracy i efektywnego zarządzania projektami są kluczowe dla sukcesu w dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu.
Perspektywy po studiach
- działy badań i rozwoju przemysłu spożywczego
- instytucje zajmujące się zarządzaniem produktem w sektorach zaopatrzenia w żywność, produkcji żywności, sprzedaży detalicznej żywności lub usług gastronomicznych
- merchandising i marketing żywności
- działy badań rynku żywności
- jednostki zajmujące się kształtowaniem i oceną żywności
- działy zajmujące się zapewnieniem jakości żywności
- przedsiębiorstwa produkujące żywność
Technologia żywności i żywienie człowieka
Kierunek technologii żywności i żywienie człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu kształtuje profesjonalistów, którzy rozumieją, że zdrowa żywność to fundament zdrowego społeczeństwa. Technolog żywności angażuje się w produkcję, ale także wspiera zdrowy styl życia. Dba o prawidłowy przebieg procesów technologicznych, kontrolę jakości produktów spożywczych oraz ścisłą zgodność z normami bezpieczeństwa. To specjalista gwarantujący, że do rąk konsumentów trafiają produkty wysokiej jakości. Technolog żywności nie tylko nadzoruje procesy technologiczne, ale także pełni kluczową rolę w kontroli jakości produktów spożywczych. Jego umiejętności obejmują praktyczne aspekty produkcji oraz tworzenie nowych receptur i innowacyjnych opakowań. Posiadając wiedzę na temat różnorodnych metod produkcji, technolog żywności jest w stanie stworzyć produkty, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów.
W tym zawodzie można przyjąć także rolę kreatywnego architekta, który nie tylko zna tajniki produkcji żywności, ale także potrafi je wykorzystać, tworząc wyjątkowe i zdrowe produkty. Technolodzy żywności pracują nad opracowywaniem nowoczesnych metod produkcji żywności, które mogą poprawić jakość naszej diety. Dzięki nim możliwe jest tworzenie żywności o zwiększonej wartości odżywczej, bezpiecznej dla alergików czy też produktów dostosowanych do różnych potrzeb żywieniowych. To właśnie poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych technolodzy żywności przyczyniają się do poprawy zdrowia społeczeństwa.
W dzisiejszych czasach troska o środowisko staje się coraz bardziej istotna, dlatego technolodzy żywności poszukują ekologicznych metod produkcji, minimalizując negatywny wpływ na środowisko. Zawód ten umożliwia młodym ludziom zaangażowanie się w rozwój zrównoważonych praktyk, co przyczynia się do ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. Aby sprostać tym wszystkim wyzwaniom absolwent kierunku technologii żywności i żywienia człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu posiada wszechstronne umiejętności, które są cenione w różnych obszarach przemysłu spożywczego. Studia te nie tylko dostarczają wiedzy z zakresu procesów produkcyjnych, ale także przygotowują do pracy w laboratoriach mikrobiologicznych, analitycznych oraz stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Perspektywy po studiach
- Zakłady zajmujące się produkcją, kontrolą i dystrybucją żywności
• Jednostki zajmujące się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy o żywności i żywieniu
• Laboratoria analityczne, mikrobiologiczne i kontroli jakości produktów spożywczych
• Zakłady żywienia zbiorowego
• Ośrodki badawczo-rozwojowe
• Instytucje naukowo-badawcze krajowe i zagraniczne
Rolnictwo
Dziś liczba mieszkańców Ziemi jest dwukrotnie wyższa niż 50 lat temu, natomiast do 2050 roku wzrośnie o kolejne 40%. To sprawia, że rozwój branży rolniczej będzie niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa. Postępująca cyfryzacja, innowacyjne rozwiązania i dbałość o wytwarzanie wysokich plonów dobrej jakości przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne już teraz są nieodłącznymi elementami rolnictwa. Wszystko to dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jednego – ludzi, którzy w rolnictwo wkładają pasję i wiedzę. Zostań specjalistą rolnictwa, zwiąż swoją przyszłość z branżą która zmienia świat, działając na rzecz zielonej ekonomii. Zarządzaj produkcją i infrastrukturą z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Pomóż wyżywić ludność na świecie, pamiętając o zachowaniu bioróżnorodności i ochronie środowiska naturalnego.
Program studiów, poza przedmiotami podstawowymi, obejmuje treści kształcenia w zakresie szeroko rozumianej agronomii, hodowli i nasiennictwa oraz ochrony roślin, a także aspekty technologiczne, ekologiczne i ekonomiczno-społeczne z zakresu rolnictwa.
Studenci kontynuujący lub podejmujący naukę na drugim stopniu kierunku Rolnictwo poszerzają swoją wiedzę z zakresu produkcji rolnej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz stosowania nauk biologicznych niezbędnych w rolnictwie.
Perspektywy po studiach
- Gospodarstwa rolne
- Koncerny fitofarmaceutyczne
- Koncerny nawozowe
- Firmy z branży produkcji materiału siewnego i hodowli roślin
- Dystrybutorzy środków ochrony roślin, nawozów i materiału siewnego
- Doradztwo rolnicze
- Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z usługami, handlem i produkcją rolną
- Administracja państwowa i samorządowa (rolnictwo)