Warning: Attempt to read property "permalink" on bool in /home/brandybrand/domains/foodindustry-support.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/context/meta-tags-context.php on line 308
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Młodzi w branży
ul. Norwida 25, 50-375 Wrocław
https://upwr.edu.pl/
https://rekrutacja.upwr.edu.pl/

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu to jedna z najlepszych specjalistycznych uczelni w kraju. Prowadzi kształcenie i badania w dziedzinie nauk rolniczych, ścisłych i przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych oraz społecznych. W zakresie realizacji badań i zatrudniania naukowców kieruje się standardami Logo HR, a w dydaktyce dba o kształcenie zgodne z aktualnymi wymogami rynku pracy. UPWr od niedawna znajduje się również w gronie sygnatariuszy dokumentu Magna Charta Universitatum utworzonego na 900-lecie Uniwersytetu Bolońskiego. Dokument ten zawiera zasady wolności akademickiej i autonomii instytucjonalnej, a także promuje więzi między europejskimi uczelniami.

Od kilku lat uczelnia notowana jest w międzynarodowym Rankingu Szanghajskim w kategorii najlepszych uczelni świata w dziedzinach: Food Science and Technology i Veterinary Sciences, a weterynaria, nauki o żywności, geodezja i kartografia oraz zootechnika znalazły się na krajowym podium kierunków studiów w rankingu „Perspektyw”.

Jakie kierunki związane z produkcją żywności mogą wybrać przyszli studenci?

 

Rolnictwo

Absolwent studiów na kierunku rolnictwo zdobywa wiedzę w zakresie technologii produkcji rolniczej, zwłaszcza roślinnej, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Program studiów zapewnia zdobycie podstawowej wiedzy biologiczno-chemicznej i ekologicznej, znajomości ekonomiki, organizacji i zarządzania produkcją oraz funkcjonowania infrastruktury rolniczej. Studenci tego kierunku będą nabywali umiejętności wykonywania i opracowywania wyników eksperymentów badawczych, metodycznego prowadzenia badań rolniczych oraz przetwarzania danych przy użyciu nowoczesnych technik informatycznych.

studia inżynierskie I stopnia – 7 semestrów

studia magisterskie II stopnia – 3 semestry

Biotechnologia

Studia na kierunku biotechnologia zapewniają zdobycie wiedzy z zakresu biochemii, enzymologii, mikrobiologii, biotransformacji, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej, a także podstaw przetwarzania surowców spożywczych i biotechnologii w produkcji żywności. Pozwalają na nabycie umiejętności izolacji i doboru materiału biologicznego do otrzymywania różnych bioproduktów, a także prowadzenia procesów biotechnologicznych. Absolwenci biotechnologii znają techniki in vitro stosowane w hodowli roślin i zwierząt oraz w ochronie środowiska (biopreparaty, oczyszczanie biologiczne, biotransformacje). Są przygotowani do podjęcia pracy w różnych gałęziach gospodarki, w których stosuje się techniki biotechnologiczne, m.in.: w przemyśle fermentacyjnym, spożywczym, farmaceutycznym, produkcji biopreparatów, kosmetycznym, paszowym, chemii gospodarczej, a także w laboratoriach analitycznych-chemicznych, biochemicznych, mikrobiologicznych oraz placówkach sanitarnych i badawczych.

studia inżynierskie I stopnia – 7 semestrów

studia magisterskie II stopnia – 3 semestry

Technologia żywności i żywienie człowieka

Absolwenci studiów na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka mają wiedzę w zakresie chemii, mikrobiologii i biotechnologii żywności, oceny jakości surowców, sposobów ich przechowywania i przetwarzania w różnych branżach przemysłu spożywczego. Posiadają wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii stosowanych w produkcji i pakowaniu żywności, w tym: projektowania produktów żywnościowych o podwyższonej wartości prozdrowotnej, określania wpływu czynników surowcowych i technologicznych na właściwości fizykochemiczne, funkcjonalne, sensoryczne i odżywcze produktów spożywczych. Ponadto znają zróżnicowane aspekty żywienia człowieka, zarządzania jakością produktów żywnościowych, organizacji i zarządzania przedsiębiorstwami oraz marketingu. Zdobyta wiedza z zakresu ochrony środowiska może służyć przy projektowaniu nowych technologii, przyjaznych środowisku. Studia na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka przygotowują technologów i analityków przemysłu spożywczego, fermentacyjnego oraz gastronomii i służb sanitarnych, a także pracowników placówek badawczych.

studia inżynierskie I stopnia – 7 semestrów

studia magisterskie II stopnia – 3 semestry

Zarządzanie jakością i analiza żywności

Studia na kierunku zarządzanie jakością i analiza żywności przygotowują specjalistów w zakresie analizy i oceny jakości produktów spożywczych oraz projektowania i wdrażania systemów zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Celem nauczania jest wykształcenie aktywnej postawy w rozwiązywaniu problemów oraz odpowiedzialności zawodowej i etycznej za jakość i bezpieczeństwo żywności. Absolwent tego kierunku uzyskuje wiedzę i umiejętności z zakresu technologii przetwarzania surowców roślinnych i zwierzęcych, doboru i wykorzystywania różnych technik analizy surowców, produktów i materiałów pomocniczych stosowanych w przemyśle spożywczym. Potrafi analizować problemy związane z zarządzaniem jakością żywności w kontekście oceny zgodności produktów spożywczych z przepisami prawnymi. Posiada umiejętność systemowego podejścia do zarządzania jakością i bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie produkcyjnym i usługowym. Efekty kształcenia uzyskane na tym kierunku umożliwiają podjęcie pracy zawodowej w przemyśle spożywczym i pokrewnych oraz instytucjach nadzorujących, akredytujących i certyfikujących produkcję żywności. Absolwent jest przygotowany również do organizacji pracy w laboratoriach, doradztwa z zakresu systemowego zarządzania jakością żywności.

studia inżynierskie I stopnia – 7 semestrów

studia magisterskie II stopnia – 3 semestry

Technologia i organizacja gastronomii

Kierunek technologia i organizacja gastronomii ma na celu nowoczesne i wszechstronne kształcenie ekspertów w dziedzinie usług gastronomicznych. Studia są odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczno-gospodarcze w zakresie kształcenia zawodowego na poziomie akademickim. Proponowany, innowacyjny system studiowania zakłada równoczesne zdobywanie wiedzy teoretycznej w uczelni i doświadczenia praktycznego podczas staży u przedsiębiorców z branży hotelarskiej, restauracyjnej i cateringowej (sektor HoReCa). Studia pozwalają zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu towaroznawstwa, bezpieczeństwa oraz technologii żywności, ze szczególnym uwzględnieniem  metod i technik stosowanych w nowoczesnej gastronomii oraz z zakresu żywienia człowieka, a także  podstaw dietetyki. Przygotowują do pracy w różnych dziedzinach gospodarki związanych z żywnością i żywieniem, przede wszystkim w zakładach gastronomicznych, zakładach żywienia zbiorowego, hotelarstwie, ośrodkach wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych, ale także m.in., w jednostkach doradztwa żywieniowego, placówkach zajmujących się edukacją żywieniową czy też zakładach przemysłu spożywczego.

studia inżynierskie (kierunek praktyczny) I stopnia – 7 semestrów

Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności

Wydział kształci studentów na kierunkach związanych z biotechnologią oraz technologią żywności i  żywieniem. Ponadto, wspólnie z hiszpańską uczelnią Miquel Hernandez University prowadzi studia w języku angielskim food technology, którego absolwenci otrzymują dyplomy ukończenia studiów na obu uczelniach.

Wydział oferuje również kształcenie w ramach studiów podyplomowych takich, jak: technologia winiarstwa, technologia piwowarstwa, psychodietetyka, zioła i nutraceutyki, Agro-unia oraz żywienie, dietetyka i sztuka kulinarna.

Kierunki o żywności i żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od lat plasują się na podium najlepszych kierunków studiów w corocznym rankingu „Perspektyw”, a uczelnia notowana jest w międzynarodowym Rankingu Szanghajskim w obszarze Food Sciences and Technology.

Kształcenie na wydziale jest ściśle powiązane z prowadzoną działalnością naukową, która w dyscyplinie technologia żywności i żywienia koncentruje się m.in. na wytwarzaniu produktów o podwyższonej wartości zdrowotnej z uwzględnieniem naturalnych źródeł nutraceutyków, określeniu wpływu czynników surowcowych i technologicznych na właściwości fizyko-chemiczne, funkcjonalne, sensoryczne, odżywcze i prozdrowotne produktów żywnościowych, poprawie jakości i bezpieczeństwa żywności z uwzględnieniem niekonwencjonalnych technik utrwalania. Do najważniejszych kierunków badawczych w dyscyplinie biotechnologia można zaliczyć z kolei biotechnologiczne zagospodarowanie produktów ubocznych i surowców odpadowych do produkcji wartościowych związków, inżynierię metaboliczną prowadzącą do usprawniania oraz modyfikacji natywnych szlaków metabolicznych, biotransformacje i biokatalizę zmierzające do otrzymywania i modyfikacji związków o istotnych właściwościach biologicznych.