Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Młodzi w branży
al. Piastów 17, 70-310 Szczecin
https://www.zut.edu.pl/
https://info.zut.edu.pl/rekrutacja-zut

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie powstał w 2009 roku z połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz Politechniki Szczecińskiej. Jest największą uczelnią techniczną w regionie skoncentrowaną na rozwoju zielonych technologii i kształceniu kadry dla zielonego przemysłu.

Uczelnia to jedenaście wydziałów, a wśród nich trzy kształcące specjalistów w obszarze projektowania i produkcji żywności: Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt oraz Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Dlaczego warto studiować na ZUT w Szczecinie?

Szczecińska uczelnia od lat kształci poszukiwanych specjalistów w branży spożywczej, a także w branży innowacyjnych technologii opakowań. Ważnym elementem w poznawaniu zjawisk i procesów związanych z produkcją żywności jest promowanie gospodarki cyrkularnej oraz zrównoważonego rozwoju.

W kształceniu na ZUT szczególnie istotny jest praktyczny aspekt studiów, stąd ścisła współpraca z przedsiębiorcami wprowadzającymi młodych ludzi w tajniki branży, oferującymi praktyki studenckie czy inne formy współpracy w ramach wspólnych projektów. Kadra uznanych w kraju i za granicą naukowców oraz doskonałe zaplecze dydaktyczne, w tym nowoczesne i kompleksowo wyposażone laboratoria, to atuty ZUT nie do przecenienia. 

Studia na ZUT to także wygoda – główne kampusy uczelni znajdują się w dobrze skomunikowanym rejonach miasta. Uczelnia dba także o sytuację ekonomiczną swoich studentów oferując największą w regionie liczbę miejsc w akademikach. Utrzymaniu  wysokiego standardu dostępnych pokoi sprzyjają regularnie prowadzone remonty i inwestycje.

Jakie kierunki związane z produkcją żywności  mogą wybrać przyszli studenci?

Technologia żywności i żywienie człowieka

Chcesz poznać zasady prawidłowego odżywiania, by przez całe swoje życie cieszyć się zdrowiem? Chciałbyś poznać procesy produkcji żywności oparte na nowoczesnych technologiach? Studiuj na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka! Dzięki doskonale wyposażonym specjalistycznym laboratoriom oraz kadrze dydaktycznej możesz zdobyć umiejętności wytwarzania atrakcyjnych produktów żywnościowych, jak również planować racjonalne żywienie – nie tylko dla siebie i swoich bliskich. 

„Zdrowa żywność” to żywność bezpieczna dla konsumenta. Podczas studiów na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka poznasz różne metody pozwalające na dogłębną ocenę jakości żywności. Nauczymy Cię też układania diet i jadłospisów. Swoją wiedzę możesz sprawdzić oraz poszerzyć podczas praktyk zawodowych, ale również realizując część studiów w jednej z wielu partnerskich uczelni za granicą. Wiedza i praktyczne umiejętności zdobyte podczas studiów pozwolą Ci stać się poszukiwanym specjalistą w swoim zawodzie i zdobyć satysfakcjonującą pracę. 

W ofercie studia pierwszego i drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne (S1, S2, N1, N2).

Biotechnologia

Inspiruje cię świat natury? Studia na interdyscyplinarnym kierunku biotechnologia obudzą w Tobie pasję wynalazcy. Tu połączysz kompetencje technologiczne z umiejętnością wykorzystania organizmów żywych w produkcji zwierzęcej i roślinnej, ochronie środowiska, przetwórstwie i produkcji żywności, a także w procesach wytwarzania biomateriałów, substancji bioaktywnych i wielu innych. 

Powiązaniu wiedzy z praktyką sprzyja niepowtarzalna infrastruktura. W jej skład wchodzi Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii, specjalistyczne laboratoria wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę (m.in. Laboratorium Chromatografii i Spektrometrii Mas) pracownie mikrobiologiczne oraz nowa zwierzętarnia, w której utrzymywane są zwierzęta inwentarskie, laboratoryjne oraz rodziny pszczele. 

W ofercie studia pierwszego i drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne (S1, S2, N1, N2).

Mikrobiologia

Interesuje Cię otaczający nas świat, lubisz biologię, a w sposób szczególny fascynuje Cię świat mikroorganizmów i możliwości ich wykorzystania? Studia inżynierskie na kierunku mikrobiologia są właśnie dla Ciebie. Studiując mikrobiologię poznasz z bliska świat drobnoustrojów, pasożytów i wirusów. Dowiesz się, że jelita to Twój drugi mózg, a psychobiotyki poprzez modulowanie mikrobiomu jelit poprawiają nastrój i umiejętności poznawcze. Będziesz miał do dyspozycji nowoczesne laboratoria wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.

Kierunek mikrobiologia jest jedynym w Polsce, na którym oprócz wiedzy i umiejętności praktycznych w zawodzie mikrobiologa uzyskasz przygotowanie do samodzielnego rozwiązywania problemów z zakresu technologii żywności i mikrobiologii stosowanej. U nas będziesz mógł rozwijać pasje i zainteresowania uczestnicząc w realizacji projektów badawczych oraz w działalności studenckich kół naukowych. W ramach programu ERASMUS+ będziesz mógł poszerzać swoją wiedzę w europejskich uczelniach wyższych. 

Po studiach drogi kariery będą przed Tobą otwarte. Umiejętność obsługi aparatury diagnostycznej i badawczej pozwoli Ci podjąć pracę w różnorodnych laboratoriach diagnostycznych.

W ofercie studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia (S1, S2).

Agrobioinżynieria

Nasza agrobioinżynieria to studia o produkcji rolnej wybiegające w przyszłość. Tutaj nauczysz się wykorzystywać organizmy żywe lub ich składniki z poszanowaniem praw przyrody. Twoja wiedza pozwoli ci wspierać harmonijny rozwój rolnictwa, ogrodnictwa oraz zarządzania środowiskiem bez naruszania równowagi ekosystemów. 

Poznasz nowe technologie stosowane do wytwarzania produktów spożywczych i paszowych, nawozów biologicznych, środków ochrony roślin, biopaliw, a także technologie oczyszczania wody i ścieków oraz zagospodarowania odpadów.

W ofercie studia stacjonarne pierwszego stopnia (S1).

Ogrodnictwo

Ogrodnictwo to kierunek łączący znajomość nauk przyrodniczych z praktycznymi umiejętnościami w zakresie produkcji owoców, warzyw, kwiatów i ziół. Mając wpływ na jakość tych produktów wspierasz lepszą jakość życia z zachowaniem równowagi ekosystemów.

Studia umożliwią ci kreatywny kontakt z roślinami. Poznasz smak sałatki z liści nasturcji oraz zioła, które są skuteczniejsze i zdrowsze od leków. Przekonasz się, czy da się warzywami w pełni zastąpić mięso. Będziesz mieć możliwość wyboru wielu dróg zawodowych, w tym własnej działalności gospodarczej.

W ofercie studia pierwszego i drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne (S1, S2, N1, N2).

Rolnictwo

Dzisiejsze rolnictwo bardzo różni się od tego sprzed kilkunastu lat. Na naszym kierunku kształcimy specjalistów w dziedzinie produkcji rolnej z zastosowaniem nowoczesnych technologii, zasad ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Wiedzę o nich zdobędziesz nie tylko na sali wykładowej, ale i w terenie. 

Będziesz specjalistą gotowym do tego by rozwijać rolnictwo oparte na wiedzy poszerzonej m.in. o nauki biologiczno-chemiczne i techniczne. Ponadto, wyposażymy cię w znajomość zasad ekonomiki, zarządzania, rachunkowości i marketingu w działalności rolniczej oraz pomożemy ci skutecznie wnioskować o środki finansowe z funduszy wsparcia rolnictwa. 

W ofercie studia pierwszego i drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne (S1, S2, N1, N2).

Uprawa winorośli i winiarstwo

Produkcja wina to połączenie winoogrodnictwa ze sztuką, sztuką winiarską. Mamy w regionie ponad sto winnic, a ocieplenie klimatu sprzyja powstawaniu kolejnych. Rośnie zapotrzebowanie na fachowców – jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, która ich kształci.

Na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo wprowadzimy Cię w arkana technologii winiarskiej, zapoznamy z tajnikami analizy, oceny i klasyfikacji win, pokażemy, jak prowadzić winnicę. Będziesz interpretować przepisy prawa i stosować metody analizy ekonomicznej rynku winiarskiego. Spotkasz winiarzy i zwiedzisz ich winnice wchodząc na perspektywiczny rynek pracy. 

W ofercie studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne (S1, N1).

Zootechnika

Jeśli interesuje Cię praca ze zwierzętami, zootechnika to studia dla Ciebie! Podczas ich realizacji zdobędziesz specjalistyczną wiedzę z zakresu chowu zwierząt, czyli zapewnienia im właściwych warunków utrzymania, żywienia i pielęgnacji. Poznasz też biologię rozrodu zwierząt oraz metody prowadzenia ich hodowli. Zdobędziesz doświadczenie z zakresu diagnostyki weterynaryjnej w oparciu o metody klasyczne i techniki biologii molekularnej.

Zostaniesz specjalistą od wykorzystania surowców pochodzenia zwierzęcego, a także organizacji pracy w przedsiębiorstwie rolniczym. Praktyczną wiedzę zdobędziesz m.in. w trakcie ćwiczeń i wykładów odbywających się w nowo oddanej zwierzętarni, podczas zajęć terenowych oraz praktyk hodowlanych w uznanych gospodarstwach oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych.

W ofercie studia pierwszego i drugiego stopnia, stacjonarne i niestacjonarne (S1, S2, N1, N2).

Ichtiologia i akwakultura

Ichtiologia i akwakultura to kierunek odpowiadający na potrzeby rynku, dostosowany do nowoczesnego zarządzania środowiskiem wodnym. Zmiany środowiskowe wynikające z ocieplenia klimatu, ochrona organizmów wodnych oraz odpowiedzialna retencja wody powodują, że absolwenci kierunku odnajdą się błyskawicznie na rynku pracy. Katastrofa na Odrze potwierdza jak bardzo potrzebni są specjaliści z tego zakresu. 

Szeroko rozumiana akwakultura umożliwia ochronę naturalnych zasobów wód i obecnie jest najbardziej rozwijającą się dziedziną biotechnologii związanej z produkcją żywności. Nowoczesna infrastruktura, laboratoria i pracownie oraz, co najważniejsze, stała współpraca z sektorem gospodarczym i doskonała kadra naukowa, gwarantują najwyższy standard nauczania.

W ofercie studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia (S1, S2).

Zarządzanie bezpieczeństwem i jakością żywności

Jeśli interesujesz się żywnością, nowoczesnymi technologiami i chcesz mieć realny wpływ na to, co trafia na nasze stoły, Zarządzanie bezpieczeństwem i jakością żywności to kierunek dla Ciebie. Idealnie sprawdzi się u osób, które są dokładne, odpowiedzialne, a także potrafią myśleć analitycznie i podejmować decyzje w oparciu o dane.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd pochodzi jedzenie, które spożywasz? Jakie procesy muszą przejść produkty, zanim trafią na półki sklepowe? W świecie, gdzie zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów są na pierwszym miejscu, rola specjalistów ds. zarządzania bezpieczeństwem i jakością żywności staje się kluczowa. Wybierając ten kierunek studiów, zyskujesz możliwość stania się częścią dynamicznie rozwijającej się branży spożywczej, która łączy nowoczesną technologię, naukę i zarządzanie.

Studiując ten kierunek, zdobędziesz wiedzę z zakresu mikrobiologii, toksykologii, chemii żywności, technologii produkcji oraz zarządzania jakością. Poznasz metody identyfikacji zagrożeń, nauczysz się oceniać ryzyko, a także wdrażać i nadzorować systemy zapewnienia jakości, takie jak HACCP czy ISO 22000. Dzięki temu będziesz przygotowany do pracy w firmach produkcyjnych, laboratoriach kontrolnych, a także w instytucjach nadzorujących jakość żywności.

W ofercie studia stacjonarne pierwszego stopnia (S1).